PolskaWspółczesne ikony na wystawie w Gietrzwałdzie

Współczesne ikony na wystawie w Gietrzwałdzie

21 współczesnych ikon można od niedzieli
oglądać na wystawie w ośrodku kultury w Gietrzwałdzie (woj.
warmińsko-mazurskie). Prace, powstałe pod okiem wybitnych autorów
z Lwowskiej Akademii sztuk Pięknych, wykonali młodzi twórcy z
Kętrzyna - Radosław Owerko i Mirosław Drozd.

Autorzy należą do 100-tysięcznej mniejszości ukraińskiej na Warmii i Mazurach. Obaj przyznają, że od najmłodszych lat ikony towarzyszyły im jako tradycyjny element kultury ukraińskiej.

"Jesteśmy grekokatolikami i ikony miały zawsze dla nas znaczenie łącznika z Bogiem. To część naszej tradycji. U większości z nas budzą nostalgię i wzruszenie" - podkreślał Radosław Owerko podczas wernisażu wystawy, który odbył się w sobotę wieczorem.

Autorzy opowiadali także o kulisach powstawania ikon, stosowanych farbach pochodzenia naturalnego oraz o wymowie sztuki ikonopisarskiej.

"Używane są na przykład farby z orchy lub ziemi. Przed przystąpieniem do pracy nad ikoną bardzo ważne jest psychiczne wyciszenie, przygotowanie duchowe. Nie wyobrażam sobie napisania ikony z dnia na dzień" - mówił Owerko.

Konieczność duchowego nastawienia jest powiązana z przeznaczeniem dzieł. "Ikona jest stworzona dla ludzi, żeby się modlili. Modląc się do ikony nie modlą się do kawałka deski, ale do konkretnego świętego, którego ikona przedstawia" - zaznaczył Mirosław Drozd, którego jedno z dzieł zostało wyświęcone i zdobi cerkiew grekokatolicką w Dobrym Mieście.

Wystawę "Oblicza kultu" zorganizował Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej. Prezentowane ikony powstawały pod okiem wybitnych twórców sztuki sakralnej z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Można je oglądać do 9 kwietnia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)