Trwa ładowanie...
d4fbl2i
ue
26-01-2005 10:45

Wspierać małe firmy, a nie niewydolne kolosy

Europejska komisarz ds. konkurencji Neelie
Kroes proponuje głęboką reformę zasad udzielania pomocy
publicznej, przenoszącą dotacje z dużych, skostniałych
przedsiębiorstw do małych, innowacyjnych firm - poinformował "Financial Times".

d4fbl2i
d4fbl2i

Kroes, w wywiadzie dla gazety, proponuje również, aby bogatym krajom UE trudniej było udzielać pomocy swoim biedniejszym regionom. Argumentuje, że takie wsparcie powinno być udzielane tylko w wypadkach, gdy kraj jako całość jest słaby ekonomicznie.

"Mówię o mniejszej i lepszej pomocy publicznej, skoncentrowanej na tych regionach które rzeczywiście potrzebują wsparcia państwa, skoncentrowanej na ryzyku kapitałowym, badaniach i innowacjach, oraz na małych i średnich przedsiębiorstwach" - powiedziała Kroes gazecie.

Gdyby plany unijnej komisarz ds. konkurencji weszły w życie, to duże kraje, takie jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania, sporo by straciły. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami mogą one otrzymać zgodę na subsydiowanie firm w słabszych ekonomicznie regionach kraju, niezależnie od zasobności całego kraju. Ponadto biedne regiony dawnego NRD są właściwie wyłączone z zakazu udzielania pomocy publicznej.

Komisarz skrytykowała pakiety pomocowe, ratujące duże upadające przedsiębiorstwa, argumentując, że możliwa utrata miejsc pracy nie może usprawiedliwiać subsydiów.

d4fbl2i

"Pomoc publiczna udzielona słabym, dużym przedsiębiorstwom bez inicjatywy, bez innowacji, pomaga tylko na chwilę. Nie jest to jednak dobry instrument osiągnięcia tego, czego naprawdę chcemy" - uważa komisarz Kroes.

Według FT, propozycje pani komisarz prowadzą do konfliktu z członkami UE, którzy walczyli o prawo do udzielania pomocy publicznej dla takich firm jak francuski Alstom, brytyjski British Energy czy niemiecki Landesbanken.

Jak podaje gazeta, państwa członkowskie UE w 2002 roku wsparły przedsiębiorstwa w ramach pomocy publicznej sumą 49 mld euro.

Komisarz powiedziała, że reforma pomocy publicznej jest jednym z jej priorytetów na pięcioletnią kadencję i że ma nadzieję, iż przyszykuje plan zawierający propozycje reform do połowy roku, aby później przygotować formalne propozycje.

Wśród projektów regulacji, prawdopodobnie znajdzie się propozycja dająca państwom członkowskim wolną rękę w sprawie udzielania subsydiów do wysokości prawdopodobnie około 100 tys euro. Ponadto przepisy mają zmierzać do uproszczenia i przyspieszenia, zdaniem komisarz zbyt skomplikowanych, procedur rozpatrywania wniosków i udzielenie pomocy publicznej.

Krzysztof Grad

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj