Wsie odcięte od świata - sytuacja na drogach fatalna. W Polsce sypnęło śniegiem
Śnieg i mgły - tak będą wyglądały najbliższe dni. Jak informują synoptycy, temperatura będzie oscylowała w okolicach zera. W nocy słupki mogą jednak pokazać nawet do -9 st. C.
Jak informuje IMGW, Europa wschodnia oraz Skandynawia pozostają pod wpływem rozległego wyżu znad Rosji. W klinie wyżu znad Atlantyku znajduje się też Europa południowo-zachodnia. Pozostałe obszary kontynentu są w zasięgu niżów.
Warszawa pod śniegiem
Warszawiacy budzą się zasypani śniegiem. Mimo całonocnej akcji 170 pługosolarek w Warszawie jeździ się dziś bardzo ciężko. Przez noc napadało ponad 12 cm śniegu. Miejskie służby proszą kierowców, żeby przepuszczali pługi - informuje RMF FM.
Tworzą się gigantyczne korki. Tylko główne trasy w mieście oraz te, którymi jeździ komunikacja miejska są przejezdne. Pozostałe pokryte są grubą warstwą śniegu.
Lód na krajowej "ósemce"
Śnieg paraliżuje też Podlasie. Wsie odcięte od świata, opóźnione autobusy, trudne warunki drogowe - to obraz jaki opisuje RMF FM. Kierowcy szczególnie muszą uważać na krajowej "ósemce" pod Augustowem. Na drodze oprócz zalegającego śniegu jest lód.
Nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie wsi zostało zasypanych. W gminie Monieckiej i w okolicach Bielska Podlaskiego opóźnione są autobusy.
Warmińsko-mazurskie
W ostatnich godzinach pogorszyły się warunki jazdy na drogach woj. warmińsko-mazurskiego; jezdnie pokrywa we wtorek kilkucentymetrowa warstwa śniegu i błota pośniegowego - poinformowały służby drogowe. W ciągu dnia synoptycy przewidują kolejne, intensywne opady.
Trudne warunki panują na drogach niemal całego województwa. W nocy spadło od 1 cm śniegu w zachodniej części regionu do 7 cm na Mazurach.
Wszystkie główne drogi są przejezdne, ale jest ślisko. Na jezdniach zalega błoto pośniegowe i rozjeżdżone warstwy śniegu. Tylko w okolicach Elbląga nawierzchnie dróg są czarne.
Jak poinformowała Diana Romańczuk z olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad najtrudniejsza jest sytuacja na Mazurach, zwłaszcza w okolicach Ełku i Szczytna.
- W tej chwili pada praktycznie w całym regionie. Na drogach pracują 83 jednostki sprzętu odśnieżającego, głównie piaskarki i pługosolarki - powiedziała Romańczuk.
Według Andrzeja Ołtuszewskiego z Zarządu Dróg Wojewódzkich w niektórych rejonach sytuację utrudnia silny wiatr, który nawiewa na jezdnie śnieg z pól. Dlatego w okolicach Kętrzyna i Olecka do usuwania tworzących się śnieżnych zasp wysłano ciężkie pługi.
- Na pozostałych drogach miejscami leży błoto pośniegowe. Dlatego warto zachować ostrożność i zdjąć nogę z gazu - ocenił Ołtuszewski.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało we wtorek rano, że w ciągu dnia przewidywane są kolejne, intensywne opady. Miejscami może spaść nawet do 12 cm śniegu.
Nadal będzie padać
Synoptycy zapowiadają, że śnieg w północno-wschodniej części Polski ma padać cały dzień.
Wschodnia Polska znajduje się na skraju wyżu znad Rosji, pozostały obszar kraju pozostaje pod wpływem wypełniającego się niżu z rejonu Holandii. Zachodnia połowa kraju pozostaje w dość ciepłej i wilgotnej, polarno-morskiej masie powietrza, nad wschodnią połową zalega chłodne powietrze polarno-kontynentalne.
Za sprawą opadów śniegu i deszczu ze śniegiem wilgotność względna wyniesie od 90 proc. na południowym zachodzie do 100 proc. na północnym wschodzie. Dominować będzie odczucie chłodu.
Dziś będzie pochmurno. Okresami można spodziewać się opadów - na zachodzie Polski deszczu, na północnym wschodzie i wschodzie kraju śniegu, a na pozostałym obszarze deszczu ze śniegiem. W pasie od Pomorza Gdańskiego, przez Mazowsze, po Podkarpacie możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. W górach okresami wystąpią opady śniegu. Rano miejscami pojawią się zamglenia i mgły ograniczające widzialność od 200 m do 2000 m. Temperatura maksymalna wyniesie od -7 st.C na Suwalszczyźnie do około 0 st.C w centrum Polski, oraz 3 st.C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, a w rejonach podgórskich od 0 st.C do 2 st.C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
W nocy spodziewane jest zachmurzenie duże i całkowite. Okresami wystąpią słabe opady śniegu, a na zachodzie Polski także deszczu ze śniegiem. Miejscami spodziewane są silne zamglenia lub mgły ograniczające widzialność od 200 m do 2000 m. Lokalnie mgły osadzające szadź. Temperatura minimalna wyniesie od -9 st.C, -5 st.C na krańcach wschodnich Polski do około -2 st.C w centrum i 0 st.C na zachodzie, a na zachodnim wybrzeżu 1 st.C. Wiatr będzie słaby zmienny, tylko na wschodzie Polski oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
W centralnej Polsce będzie pochmurno, wystąpią opady śniegu, stopniowo zanikające. Początkowo silne zamglenia. Temperatura maksymalna wyniesie -1 st.C. Wiatr będzie umiarkowany, południowo-wschodni. W nocy spodziewane jest zachmurzenie duże. Możliwe słabe opady śniegu, głównie w pierwszej połowie. Temperatura minimalna wyniesie -3 st.C. Wiatr będzie umiarkowany i słaby, południowo-wschodni. W środę spodziewane jest zachmurzenie duże. Możliwe słabe opady śniegu. Początkowo silne zamglenia. Temperatura maksymalna wyniesie -1 st.C. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni.
W środę spodziewane jest zachmurzenie duże. Miejscami wystąpią słabe opady śniegu. Rano na zachodzie Polski miejscami pojawią się zamglenia i mgły ograniczające widzialność od 200 m do 2000 m. Temperatura maksymalna wyniesie od -7 st.C na Suwalszczyźnie do -3 st.C na południowym wschodzie Polski, około 0 st.C w centrum i 1 st.C na pozostałym obszarze, jedynie na zachodnim wybrzeżu 2 st.C. Wiatr na zachodzie kraju będzie słaby zmienny, na wschodzie słaby i umiarkowany z kierunków południowych.