Polska"Ws. Tysiąc odwołanie, albo zmiana ustawy dot. aborcji"

"Ws. Tysiąc odwołanie, albo zmiana ustawy dot. aborcji"

Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że jeżeli Polska nie odwołałaby się od wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie Alicji Tysiąc, konieczna byłaby zmiana ustawy dotyczącej ochrony życia.

Gdybyśmy się nie odwołali, musielibyśmy zmieniać ustawę, dotyczącą ochrony życia, dotyczącą możliwości zastosowania w pewnych specyficznych sytuacjach aborcji - powiedział Jarosław Kaczyński po posiedzeniu rządu. A to na pewno nie będzie służyło ochronie życia - dodał.

Pytany czy o odwołaniu zadecydowały przesłanki polityczne, powiedział: "to nie jest przesłanka polityczna tylko moralna, ale oczywiście była brana pod uwagę". Zaznaczył, że "główną przesłanką jest sytuacja prawna". W tej sytuacji, która powstała (...) nie było innego wyjścia, trzeba się było odwołać - dodał.

Trybunał w Strasburgu uznał w marcu, że Polska naruszyła artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka, dotyczący prawa do poszanowania życia prywatnego, odmawiając Alicji Tysiąc usunięcia ciąży. Kobieta, matka dwójki dzieci, cierpiała od wielu lat na poważną wadę wzroku. Kiedy w 2000 roku zaszła w ciążę, trzej okuliści uznali, że może dojść do pogorszenia jej wzroku. Odmówili jednak wydania zaświadczenia zalecającego usunięcie ciąży ze względów zdrowotnych.

Lekarz rodzinny stwierdził, że ciąża stanowi zagrożenie dla jej wzroku. Ginekolog natomiast, który ją badał w kwietniu 2000 roku w szpitalu w Warszawie, uznał, że nie ma medycznych podstaw do usunięcia ciąży ze względów zdrowotnych. Kobieta urodziła trzecie dziecko w listopadzie 2000 roku przez cesarskie cięcie.

Po porodzie wskutek znacznej wady wzroku Alicji Tysiąc przyznano pierwszą grupę inwalidzką. Kobieta złożyła doniesienie do prokuratury na lekarza, który swoją decyzją uniemożliwił jej przerwanie ciąży. Prokuratura jednak umorzyła postępowanie, gdyż uznała, że nie ma bezpośredniego związku między decyzją ginekologa a pogorszeniem wzroku kobiety.

Trybunał wskazywał m.in. na brak skutecznej procedury odwoławczej, w przypadku gdy opinie specjalistów są różne bądź gdy orzeczenie lekarzy i opinia pacjenta nie zgadzają się.

Kwestią wyroku w sprawie Alicji Tysiąc zajmował się specjalny międzyresortowy zespół, który uznał, że są proceduralne i merytoryczne podstawy do odwołania się od decyzji strasburskiego Trybunału. Na złożenie odwołania do Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Polska ma czas do 20 czerwca.

Międzyresortowy zespół do oceny skutków wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie "Tysiąc przeciwko Polsce" miał przeanalizować, czy i jakie są podstawy do odwołania się Polski od tego wyroku. Kilkanaście dni temu zakończył swoje prace.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)