PolskaWrocławski Teatr ZAR pokaże w Paryżu spektakl "Armine, Sister"

Wrocławski Teatr ZAR pokaże w Paryżu spektakl "Armine, Sister"

Spektakl wrocławskiego Teatru ZAR "Armine, Sister", poświęcony historii i kulturze Ormian, w tym ludobójstwu dokonanym na tym narodzie na początku XX w., zostanie w czwartek zaprezentowany w paryskim Theatre de la Tempete.

Wrocławski Teatr ZAR pokaże w Paryżu spektakl "Armine, Sister"
Źródło zdjęć: © Fotolia | giuseppesavo

Premiera "Armine, Sister" odbyła się w 2013 r. Przedstawienie jest główną częścią szerszego projektu o tym samy tytule, którego przygotowanie poprzedzonego wyprawami badawczymi członków Teatru ZAR m.in. do Stambułu, Erywania oraz Jerozolimy. Podczas tych wypraw zebrano materiały dotyczące kultury Ormian, przed wszystkim z obszaru ich tradycji muzycznych oraz tradycji muzycznych innych ludów zamieszkujących Anatolię.

Tematem "Armine, Sister", obok historii i kultury Ormian, jest także ludobójstwo dokonane na tym narodzie na początku XX w.

Dyrektor wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, przy którym działa Teatr ZAR, Jarosław Fret podkreślił, że spektakl podejmuje temat nieobecności. - Nieobecności przejawiającej się w przerażającej skuteczności ludobójstwa, które nie tylko było aktem fizycznej eksterminacji, ale też wymazało z pamięci Europy wszelkie świadectwa o tych tragicznych wydarzeniach. Jest to także nieobecność w sztuce i w kulturze, której efektem jest nieumiejętność spotkania i pochylenia się nad tym tematem, całkowita instrumentalizacja i marginalizacja polityczna - powiedział Fret.

Spektakl wrocławskiego Teatru ZAR zostanie pokazany w paryskim Theatre de la Tempete trzykrotnie - w czwartek, piątek i w sobotę. Prezentacji przedstawienia będą towarzyszyć konferencja poświęcona twórczości Jerzego Grotowskiego oraz koncert muzyki ormiańskiej i kurdyjskiej.

Teatr ZAR powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)