PolskaWrocławianie mogą uczestniczyć w tworzeniu ekspozycji w Centrum Historii Zajezdnia

Wrocławianie mogą uczestniczyć w tworzeniu ekspozycji w Centrum Historii Zajezdnia

Wrocławianie mogą uczestniczyć w tworzeniu ekspozycji w Centrum Historii Zajezdnia
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
29.10.2015 10:42, aktualizacja: 12.11.2015 15:37

Wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" zaprosił wrocławian do tworzenia wystaw czasowych w powstającym Centrum Historii Zajezdnia. Te ekspozycje mają być uzupełnieniem wystawy głównej, która będzie prezentowała historię Wrocławia z lat 1945-2016.

Centrum Historii Zajezdnia powstaje w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność. Będzie ono prowadzone przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Przebudowa historycznej zajezdni i jej adaptacja na cele wystawiennicze ma kosztować 36 mln zł. Wystawa główna, która będzie prezentowała historię Wrocławia z lat 1945-2016, ma zostać otwarta w połowie 2016 r.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Marek Mutor, kierowana przez niego instytucja rozpoczyna konsultacje z mieszkańcami Wrocławia, których celem będzie przygotowanie projektów wystawienniczych na ekspozycje czasowe w Centrum.

- Chcemy, by wrocławianie razem z nami tworzyli program wystawienniczy oraz imprez, które będą odbywać się w Centrum Historii Zajezdnia. Dlatego czekamy na pomysły na to, co ma się dziać w Centrum. Szczególnie zależy nam na tych projektach, które są inspirowane historią Wrocławia - mówił Mutor.

Centrum będzie miało ponad 650 metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej na wystawy czasowe i organizację imprez. - Na takiej przestrzeni można zrealizować kilka mały przedsięwzięć lub jedno duże. Chcielibyśmy, aby w ciągu roku w Centrum odbywało się kilkanaście imprez - powiedział dyrektor.

Mieszkańcy Wrocławia mogą zgłaszać projekty dotyczące na przykład historii różnych wrocławskich instytucji. - Chcemy by każdy miał szansę opowiedzieć swoje historie, czy będzie to historia rodzina czy historia parafii, może któregoś w wydziałów uniwersyteckich lub klubu sportowego - mówił Mutor.

Głównym elementem Centrum będzie jednak wystawa stała prezentująca historię Wrocławia z lat 1945-2016.

Ekspozycja będzie składać się z kilku sekcji. Pierwsza to prolog, w którym w skróconej formie zostanie przedstawiona historia II wojny światowej. Kolejna sekcja to opowieść o stolicy Dolnego Śląska lat 1945-46, czyli czasie, w którym dokonała się wymiana ludności miasta. Następnie zwiedzającym zostanie przedstawiony okres stalinowski. "Głos zza żelaznej kurtyny" to sekcja, w której poprzez audycje Radia Wolna Europa zostanie przedstawiony obraz państw zachodnich w czasie, gdy Polska była w strefie wpływów ZSRR.

Osobna część wystawy zostanie poświęcona orędziu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r., którego inicjatorem był ówczesny arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

Kolejne części wystawy będą poświęcone podziemiu niepodległościowym lat 80. oraz historii najnowszej. W tej ostatniej sekcji przedstawione zostaną wielka powódź z 1997 r. oraz Kongres Eucharystyczny, który odbył się w stolicy Dolnego Śląska w tym samy roku.

Centrum Historii Zajezdnia jest jednym z projektów związanych z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, który Wrocław będzie piastował w 2016 r. Powstaje m.in. dzięki dotacji w wysokości 15 mln zł pochodzącej z tzw. funduszu norweskiego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także