Wrocławiu, marsz do księgarni. Książkożercy mają co robić
Wielkie ożywienie czeka wszystkich wrocławskich fanów słowa drukowanego. W nadchodzący weekend szykuje się kumulacja zdarzeń związanych z literaturą i poezją. Trwa edycja ogólnopolskiej Nocy Księgarń oraz lokalna akcja Wrocławiu, marsz do księgarni.
I jedno, i drugie święto nie ograniczy się tylko do zdarzeń związanych ściśle z książką. Księgarnie to często dziś nie tylko sklepy z egzemplarzami z różnych wydawnictw, ale miejsca kulturotwórcze, służące nawiązywaniu międzyludzkich relacji, wymianie myśli i energii.
Zatem najbliższe dni będą nie tylko kiermaszem książek. Czekają nas słuchowiska na żywo, wystawy, koncerty, spotkania z autorami, wycieczki po miejscach literackich, a nawet uprawianie jogi pomiędzy półkami z książkami.
Atrakcji poszukiwać będzie można w kilku ciekawych wrocławskich miejscach - w Cafe Tajne Komplety, Cocofli, antykwariacie im. A. Jaworskiego, Antykwarni na pl. Uniwersyteckim, Księgarni Filmowej Tajne Komplety w kinie Nowe Horyzonty, Księgarni Hiszpańskiej, Księgarni pod Arkadami, Księgarnia Podróżnika, w Nalandzie i Wratislavii, Muzeum Narodowym i do Pawilonie Czterech Kopuł.
Odra jest jedną z bohaterek tegorocznej wrocławskiej Nocy Księgarń. W weekend będzie można posłuchać jej dzikich odgłosów, poczytać o jej niezwykłości i porównać wodę odrzańską z zawartością innych akwenów.
Zobaczyć będzie też można w czwartek, na stoisku Księgarni Filmowej Tajnych Kompletów, „Samoróbkę”, czyli wystawę instrumentów budowanych własnoręcznie w pracowni Małych Instrumentów we Wrocławiu. Ta wystawa, która czynna będzie do godziny 22, to tylko dźwięczny początek księgarskich atrakcji.
W sobotę w Cafe Tajne Komplety w Przejściu Garncarskim zaplanowane zostało spotkanie z Michałem Zygmuntem, który opowie o swoim dziele, które powstało dzięki zgromadzeniu przez niego imponującej kolekcji dźwięków dzikiej Odry. Michał Zygmunt to gitarzysta, kompozytor i autor nagrań terenowych, które złożyły się na płytę - słuchowisko "Dźwiękowy Szlak Odry".
Wrocławiu, marsz do księgarni. Książkożercy mają co robić: spotkania z autorami, literackie wycieczki, koncerty, a nawet joga w księgarni
Tego samego dnia w Tajnych między godz. 13 a 17, odbędzie się promocja 45 numeru "Magazynu Materiałów Literackich Cegła", poświęconego wodzie. 500 egzemplarzy pisma będzie wyposażonych w ręcznie robioną okładkę z wodą z Morza Bałtyckiego, jeziora Turawa, rzeki Odry, cudownej wody ze źródła Maryi w Bardo oraz potoku z wioski Nowina. Związany z grupą Luxus artysta Jerzy Kosałka przygotował z okazji swojego debiutu na łamach Cegły, specjalną akcję promocyjną z wykorzystaniem kilkuset silikonowych glizd, które będą pływać w wodnej toni.
Przez cały festiwal w Cocofli będzie trwał kiermasz książek i wszystkie będą tańsze o 20%. W konkursie będzie można wygrać jeden z trzech egzemplarzy "Zgubionej duszy" z autografem Olgi Tokarczuk.
W Nocy Księgarń będzie również brać udział Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W muzealnej księgarni w gmachu głównym oraz w Pawilonie Czterech Kopuł czeka wiele promocji i rabatów na wydawnictwa muzealne. Zakupy można zrobić online.
Wydarzenia związane z festiwalem "Wrocławiu, marsz do księgarni" potrwają do 25 października. W programie mnóstwo spotkań autorskich, wycieczka po wrocławskich książkowych miejscach oraz wiele ciekawych ofert handlowych w księgarniach.