RegionalneWrocławWrocławianin dokonał przełomu w badaniach nad odmianą raka

Wrocławianin dokonał przełomu w badaniach nad odmianą raka

Nowa nadzieja dla chorych na rzadki rodzaj nowotworu - czerniaka błon śluzowych. Doktor Piotr Donizy z Uniwersytetu Medycznego Piastów Śląskich wraz z profesorem Mai P. Hoang z Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts General Hospital oraz naukowcami z 11 ośrodków z całego świata dokonali przełomowego odkrycia.

Wrocławianin dokonał przełomu w badaniach nad odmianą raka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Jak poinformowała wrocławska uczelnia medyczna, badania światowego zespołu wykazały, że wzrost ilości dwóch białek w komórkach nowotworowych wiąże się z gorszym rokowaniem u pacjentów z czerniakiem błon śluzowych. To rzadka, ale bardzo groźna w skutkach choroba atakujące jamę ustną i jelito grube.

Groźny nowotwór rozszyfrowany

#

Czerniak skóry, jak wiadomo, powstawać może w wyniku wpływu promieniowanie UV na tkanki zewnętrzne. W przypadku tej odmiany raka błon śluzowych nadal, pomimo postępu w onkologii, nic nie wiadomo o czynnikach prowokujących schorzenie.

Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem (mediana wieku w momencie rozpoznania to 65-70 lat), ale zdarza się także, że choroba atakuje osoby młode - najmłodszy pacjent miał 20 lat. Czerniaki błon śluzowych wyróżnia agresywny przebieg kliniczny i najgorsza prognoza długoterminowa. Gorsze wyniki leczenia i złe rokowanie wynikają z braku objawów i braku rutynowych badań w tym kierunku.

Białko i enzym, wskazane przez zespół naukowy, w którym uczestniczy doktor habilitowany Piotr Donizy z Uniwersytetu Medycznego imienia Piastów Śląskich, potrafią naprawiać uszkodzenia i tworzyć immunologiczną ochronę. Przełomowe badania mogą być punktem zwrotnym w leczeniu tej grupy pacjentów w przyszłości i stać się punktem wyjścia do łączonego testowania klinicznego.

To zasługa aż 12 naukowców - oprócz wrocławskiej uczelni i Harvard Medical School, w pracach uczestniczyli badacze z ośrodków w Bostonie, Dallas, Chicago, z japońskiej Wakayamy, z Hiszpanii oraz Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)