Trwa ładowanie...

Wrocław: zmiana pojemników na śmieci – co to oznacza dla wrocławian?

Wywóz śmieci w centrum Wrocławia i Śródmieściu obsłuży nowa firma. Od połowy maja zbiórką odpadów zajmie się grupa spółek Chemeko - System oraz Eneris. W mieście pojawią się też nowe pojemniki na śmieci, co do nich trafi?

Wrocław: zmiana pojemników na śmieci – co to oznacza dla wrocławian?Źródło: Chemeko - System
d2hi2g5
d2hi2g5

Wrocław: zmiany w wywozie śmieci

Od połowy maja za wywóz śmieci w centrum i Śródmieściu będzie odpowiedzialna grupa spółek Chemeko - System oraz Eneris. Decyzję podjęto w drodze zamówień z tzw. "wolnej ręki", a zawarta na 6 miesięcy umowa opiewa na 29 milionów złotych. Prezes wrocławskiej spółki Ekosystem Bartosz Małysa podkreślił, że brak przetargu wiąże się z epidemią koronawirusa i zawieszeniem postępowań przez Krajową Izbę Odwoławczą.

"Byliśmy zmuszeni do rozpoczęcia procedury awaryjnej zmierzającej do wyłonienia wykonawcy, który w okresie przejściowym, czyli okresie do rozstrzygnięcia tego przetargu będzie tą umowę mógł kontynuować" – podsumowuje prezes.

W najbliższym czasie nowy usługodawca rozpocznie rozwożenie własnych pojemników na odpady. Do znanych już wrocławianom kubłów w kolorach żółtym, niebieskim i zielonym dołączy kolejny, brązowy. Mieszkańcy będą tam umieszczać bioodpady, w sumie pojawi się ich aż 30 000. Jak zapewnia konsorcjum spółek Chemeko - System oraz Eneris, opłaty za wywóz śmieci nie wzrosną. Wrocławianie muszą się jednak przygotować na zmiany w harmonogramie wywozu odpadów, usługodawca dostarczy ulotki ze szczegółami na ten temat.

d2hi2g5

Do tej pory mieszkańcy korzystali z brązowych worków na odpady zielone, nowe pojemniki mają być znacznie bardziej funkcjonalne. "Teraz do specjalnego pojemnika można będzie także wrzucać resztki kuchenne ulegające biodegradacji, np. obierki po warzywach i owocach. Pojemnik na bioodpady jest wentylowany oraz posiada podwójne dno, dzięki temu umieszczone w nim odpady schną i nie wydzielają przykrych zapachów – podsumowuje Karolina Kołacz, rzecznik prasowy Chemeko-System.

Zmiany w zbiórce bioodpadów mają z czasem obowiązywać w całym Wrocławiu. Wprowadzenie selektywnej zbiórki w pozostałych rejonach miasta odbędzie się w różnych terminach:

• Psie Pole – druga połowa lipca 2020 roku,
• Krzyki – druga połowa września 2020 roku,
• Fabryczna – pierwsza połowa października 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2hi2g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hi2g5
Więcej tematów