Trwa ładowanie...

Wrocław. Zielony beton w Centrum Południe. Ma neutralizować smog

Zielony beton wykorzystano przy budowie Centrum Południe we Wrocławiu. To pierwsza inwestycja na Dolnym Śląsku, w której wykorzystano rozwiązanie tego typu. Ma ono neutralizować zanieczyszczenia powstałe m.in. wskutek jazdy samochodów i emitowania przez nie spalin.

Wrocław. Zielony beton w Centrum Południe. Ma neutralizować smogWrocław. Zielony beton w Centrum Południe. Ma neutralizować smogŹródło: Materiały prasowe
d10tdny
d10tdny

Budowa pierwszego etapu wrocławskiego kompleksu Centrum Południe właśnie dobiegła końca. Biurowce otrzymały pozwolenie na użytkowanie, co oznacza, że już niebawem pierwsi najemcy zaczną wprowadzać się do swoich nowych siedzib.

Centrum Południe jest pierwszą inwestycją w stolicy Dolnego Śląska, w ramach której zastosowany zostanie tzw. zielony beton. Wraz z pierwszą fazą powstanie ok. 1380 mkw. antysmogowego chodnika, neutralizującego zanieczyszczenia wyemitowane m.in. przez samochody. Centrum Południe to również pierwszy biurowiec we Wrocławiu, który otrzyma prestiżowy certyfikat WELL.

Wrocław. Zielony beton w Centrum Południe. Ma neutralizować smog

Pierwszy etap Centrum Południe, który właśnie został oddany do użytku, to dwa budynki oferujące 27 600 mkw. zrównoważonej i nowoczesnej powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Wśród najemców znalazły się m.in. AmRest, sennder, CH Robinson, Synergy Codes, Timocom czy Uniwersytet Coventry.

Susza wciąż jest zagrożeniem. Eksperci zalecają retencjonowanie wody

- Centrum Południe to nasza największa inwestycja we Wrocławiu z docelową powierzchnią 85 000 mkw. w 5 budynkach. Pierwszy etap złożony z 2 budynków został zrealizowany zgodnie z zakładanym harmonogramem i to pomimo utrudnień związanych Covid-19. W Centrum Południe stworzyliśmy innowacyjne i atrakcyjne przestrzenie nie tylko biurowe i handlowe, ale też wokół budynku, które w pełni odpowiadają na potrzeby najemców. Takie podejście do projektu przekłada się na wysokie zainteresowanie naszą inwestycją ze strony zarówno najemców, jak i funduszy inwestycyjnych - mówi Marek Stasieńko, regionalny dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

d10tdny

Wrocław. Pierwszy zielony beton w stolicy Dolnego Śląska

Centrum Południe będzie pierwszą wrocławską inwestycją, w ramach której powstanie chodnik zbudowany z zielonego betonu. Skanska wspólnie z partnerami projektu: Górażdże Cement, Instytutem Geofizyki PAN, Politechniką Warszawską z powodzeniem przetestowała i zastosowała go w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku.

Dzięki promieniom słonecznym, na jego powierzchni dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka cząstek pochodzących z powietrza zanieczyszczonego smogiem - NOx. Rozkładane na neutralne związki azotu, wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Antysmogowy chodnik, realizowany przy pierwszym etapie projektu będzie miał w sumie 1380 mkw. To przyjazne środowisku rozwiązanie będzie kontynuowane w trakcie kończenia kolejnych etapów. W ciągu roku zneutralizuje zanieczyszczenia wytworzone przez samochód z silnikiem diesla, który w tym samym czasie przejechał ponad 26 000 km.

Rozwiązania zastosowane w biurowcu pozwolą na ograniczenie zużycia wody, które będzie mniejsze o ponad połowę, zaś zużycie energii - o jedną trzecią. Dzięki projektowaniu budynków zgodnie z najwyższymi standardami i w oparciu o wytyczne certyfikatów środowiskowych, Centrum Południe zapewnia testowane, zawsze czyste powietrze, a także komfort termiczny i akustyczny potwierdzony pomiarami.

- W Skanska przywiązujemy dużą wagę do kwestii ochrony środowiska. Właśnie dlatego zobowiązaliśmy się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 50 proc. w perspektywie najbliższych dziesięciu lat. Wykorzystanie zielonego betonu i innych przyjaznych środowisku rozwiązań wpisuje się w te założenia - mówi Anna Życińska-Wójcik, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska.

d10tdny

- W Centrum Południe znajdą się też technologie pozwalające m.in. na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. Dodatkowo, w trosce o zapewnienie najlepszego komfortu pracy, bryła budynku została zaprojektowana tak, aby 95 proc. powierzchni było doświetlone światłem dziennym, a jego fasada mniej się nagrzewa - dodaje Anna Życińska-Wójcik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10tdny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10tdny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj