Wrocław. W piątek rozpoczyna się festiwal "Paragraf/Artykuł". Adam Bodnar objął go honorowym patronatem
25–27 czerwca 2021 w Instytucie Grotowskiego odbędzie się festiwal "Paragraf/Artykuł". W programie na żywo znajdzie się 12 spektakli, w tym 2 premiery, 8 dyskusji wokół przestrzegania i łamania podstawowych praw obywatelskich oraz 15 czytań performatywnych. W programie online znajdą się transmisje dyskusji i czytań. Będzie to swoisty teatralny raport o stanie naszego kraju. Wydarzenie pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich.
Festiwal "Paragraf/Artykuł" koncentruje się na 8 wybranych artykułach z konstytucji: art. 32 [Równość i zakaz dyskryminacji], art. 65 [Wolność wykonywania zawodu], art. 75 [Ochrona lokatorów], art. 31 [Wolność i dopuszczalne ograniczenia], art. 40 [Zakaz tortur], art. 30 [Godność osobista], art. 74 [Ochrona środowiska], art. 38 [Prawo do ochrony życia], porusza tematy społecznie aktualne i ważne.
Inspiracją dla kuratorów festiwalu, Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza, była publikacja "Z urzędu. Nieurzędowy raport ze skarg, rozmów, spotkań z Rzecznikiem Praw Obywatelskich VII Kadencji 2015–2020 Adamem Bodnarem".
Wrocław. W piątek rozpoczyna się festiwal "Paragraf/Artykuł". Adam Bodnar objął go honorowym patronatem
Program festiwalu zbudowany jest z bloków tematycznych ("artykułów"), opisujących obywatelskie prawa i obowiązki. Na każdy "artykuł" składają się połączone tematycznie: dyskusje o prawach obywatelskich i ich łamaniu, w których udział wezmą eksperci, aktywiści, twórcy i bohaterowie spektakli oraz publiczność; czytania performatywne, będące efektami kursów teatru dokumentalnego w ramach "Teatru na faktach" oraz zapowiedziami nowo powstających spektakli; spektakle zrealizowane w ciągu trzyletniej działalności "Teatru na faktach".
Ogromne koszty budowy. 50 tys. zł więcej na 100 mkw. "Będzie jeszcze drożej"
Twórcy na różne sposoby starają się poruszyć najważniejsze tematy z artykułów konstytucji, które podejmowane będą także podczas dyskusji.
Na festiwalu pokazane zostaną dwa premierowe spektakle dokumentalne: "Matki wyklęte" w reżyserii Ady Tabisz oraz "Eski" w reżyserii Marty Wiśniewskiej. Scenariusz "Matek wyklętych" powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z kobietami, które doświadczyły poronienia. Tematem drugiego spektaklu jest ciało w skoliozie, a jego scenariusz został oparty na rozmowach z kobietami posiadającymi skrzywienie boczne kręgosłupa, a także z innymi osobami, które również są pośrednio zaangażowane w ich terapię.
Garb noszony na ich plecach to również ciężar doświadczeń związany z chorobą. Szczególne miejsce w programie festiwalu poświęcono Białorusi. Czytanie performatywne "Białoruś. Cela" będzie pierwszą prezentacją scenariusza dokumentalnego opartego na historiach zebranych po zeszłorocznych protestach w białoruskich miastach. Tekst powstał na podstawie rozmów z migrantami z Białorusi oraz relacji więźniów i uchodźców politycznych.
Na festiwalu nie zabraknie gości, wśród nich m.in. Adam Bodnar wraz z reprezentantkami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich: Barbarą Imiołczyk, Agnieszką Jędrzejczyk oraz Anetą Kosz, oraz Joanna Stańczyk, Huber Sobecki, Bart Staszewski, Jaś Kapela, Anna Kowalczyk-Derlęga, Leszek Gaś, Konrad Stanowicz.