Trwa ładowanie...

Wrocław. Rozwinięcie programu szczepień przeciw HPV. Ważna informacja dla rodziców

Wrocław od dekady prowadzi działania zmniejszające możliwość wystąpienia nowotworów wywoływanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Dobra informacja dla rodziców jest taka, że od teraz szczepieniami objętą będą nie tylko dziewczynki, ale też chłopcy w wieku szkolnym.

Wrocław. Rozwinięcie programu szczepień przeciw HPV. Ważna informacja dla rodzicówŹródło: Flickr
d2hatfq
d2hatfq

W ramach wrocławskiego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, przez ostatnie lata prowadzone były szczepienia 13-letnich dziewcząt oraz działania edukacyjne dla dzieci i ich rodziców. Od tego roku szczepieniami objęci zostaną także chłopcy.

- Za pomysł szczepienia chłopców, chciałbym bardzo podziękować pani profesor Alicji Chybickiej. Ponieważ zależy nam na zdrowiu wszystkich wrocławian zdecydowaliśmy, by zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, nasz program profilaktyki zakażeń poszerzyć także o szczepienia chłopców - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wrocław. Rozwinięcie programu szczepień przeciw HPV. Ważna informacja dla rodziców

Na dotychczasowe edycje programu miasto przeznaczyło 5 mln zł. Program obejmuje nie tylko szczepienia ochronne, ale także spotkania edukacyjne dla dzieci oraz ich rodziców oraz konferencje dla lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli. W ciągu ostatnich lat zaszczepionych zostało niemal 30 tys. trzynastoletnich dziewcząt, a w spotkaniach edukacyjnych udział wzięło 25 tys. rodziców.

ZOBACZ WIDEO: Burza w Warszawie. Gwałtowna ulewa, zalane ulice i place stolicy. "Mamy Armagedon"

Od tego roku szczepieniami objęci zostaną także chłopcy, którzy nie tylko mogą być nosicielami wirusa, ale również mogą chorować na nowotwory nim wywołane.

d2hatfq

- Od 45 lat walczę o życie dzieci chorych na nowotwory, a ta szczepionka będzie chroniła przed nimi chłopców, tak jak chroni już dziewczynki. Dziękuję w imieniu moich dzieci z Przylądka, które wiedzą jak wygląda chorowanie - powiedziała prof. Alicja Chybicka, kierująca Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Przylądku Nadziei.

Wrocław. Rozwinięcie programu szczepień przeciw HPV. Obejmie prawie 6 tys. 13-latków

W roku szkolnym 2020/2021 programem objętych zostanie w sumie 5830 13-latków, w tym 2709 chłopców. - Miasto przeznaczyło na to 1,5 mln zł. Zaszczepieni zostaną chłopcy i dziewczęta urodzone w 2007 roku, którzy nie mają przeciwwskazań lekarskich do szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia odbywają się oczywiście za zgoda rodziców - informuje Joanna Nyczak, dyrektor
Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Program realizowany jest we współpracy ze szkołami, w związku z tym każda edycja rozpoczyna się we wrześniu i kończy w sierpniu następnego roku. W szkołach organizowane są spotkania informacyjno-edukacyjne dla rodziców, prowadzone przez lekarzy onkologów i pracowników sanepidu we Wrocławiu.

Zajęcia dla uczniów prowadzą nauczyciele wg. przygotowanego scenariusza oraz materiałów edukacyjnych. Ponadto co roku organizowane są konferencje dla pielęgniarek i lekarzy wykonujących szczepienia dla oraz nauczycieli.

d2hatfq

- W tym roku, ze względu na pandemię nie będziemy mogli prowadzić dużych spotkań. przygotowujemy więc materiały, z których będzie można korzystać online - poinformowała Joanna Nyczak.

Wrocław. Rozwinięcie programu szczepień przeciw HPV. Punkty szczepień czekają

Szczepienia wykonywane są w punktach szczepień, do których należą dziewczęta (na podstawie deklaracji rodziców wyboru lekarza POZ). Na adres domowy wysłane jest imienne zaproszenie na szczepienia z punktu szczepień ze wskazaniem terminu jego wykonania. Jest to spore wyzwanie logistyczne, by wszczepić w krótkim czasie dużą część populacji.

Program realizuje miasto we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, Wrocławskiem Centrum Zdrowia SP ZOZ, sanepidem, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu - Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne, punktami szczepień i szkołami podstawowymi.

d2hatfq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2hatfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hatfq
Więcej tematów