Trwa ładowanie...

Wrocław. Przeciwko decyzji Trybunału. Flagi UE na autobusach i tramwajach

Wrocław mówi "nie" ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności niektórych zapisów Traktatu o UE z polską Konstytucją. Prezydent Jacek Sutryk postanowił, że wszystkie autobusy i tramwaje wyjadą na swoje trasy opatrzone flagami UE. Dodatkowo w niedzielę o godz. 18.00 z wieży ratuszowej zabrzmi "Oda do Radości".

Wrocław. Przeciwko decyzji Trybunału. Flagi UE na autobusach i tramwajachWrocław. Przeciwko decyzji Trybunału. Flagi UE na autobusach i tramwajachŹródło: MPK Wrocław
d1v31c2
d1v31c2

W czwartek Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł o niezgodności niektórych zapisów Traktatu o UE z polską Konstytucją. W praktyce oznacza to, że zdaniem TK przepisy umów międzynarodowych nie mogą być ważniejsze od wewnętrznego prawa Polski.

Na decyzję Trybunału zareagował Wrocław. Decyzją prezydenta Jacka Sutryka, w niedzielę tramwaje i autobusy MPK zostaną opatrzone flagami UE. Dodatkowo o godz. 18.00 z wieży ratuszowej zabrzmi hymn Unii Europejskiej - "Oda do Radości".

Wrocław. Przeciwko decyzji Trybunału. Flagi UE na autobusach i tramwajach

- Unia Europejska to nie tylko wsparcie finansowe, to wspólnota: narodów, ludzi, wartości, praw. Projekt społeczny, gospodarczy i polityczny. Jesteśmy Polakami, ale jednocześnie jesteśmy Europejczykami. I tak jak Europa potrzebuje nas, tak też my potrzebujemy Europy - podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

d1v31c2

Migranci pobici przez chorwacką policję. Pałkami przeganiano ludzi z granicy Unii Europejskiej

Wrocław zwraca uwagę na to, że od czasu wejścia Polski do UE w roku 2024, jako beneficjent otrzymał ponad 2,6 mld zł dofinansowania. Wsparcie unijne otrzymało ponad 500 różnych projektów.

"Gdyby, zgodnie z mapą dotacji, zsumować całość środków europejskich, po które sięgnęły wrocławskie uczelnie, przedsiębiorcy, instytucje czy NGO-sy możemy mówić o kwocie niemal 20 miliardów złotych tylko na terenie Wrocławia" - informuje magistrat.

Wrocław. Najważniejsze inwestycje zrealizowane ze środków UE Materiały prasowe
Wrocław. Najważniejsze inwestycje zrealizowane ze środków UEŹródło: Materiały prasowe

W ostatnich latach Wrocław otrzymał m.in. 147 mln zł z UE na budowę Narodowego Forum Muzyki, 83 mln zł na przebudowę Teatru Muzycznego Capitol. Ponad 1,6 mld zł przeznaczonych zostało na zakup nowoczesnych tramwajów i remont infrastruktury transportowej na terenie stolicy Dolnego Śląska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1v31c2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v31c2
Więcej tematów