Trwa ładowanie...

Wrocław. Pożegnanie ze wspomnieniem basenu Olimpijskiego. Powstaną tam trzy "mikroapartamentowce"

"To już koniec basenu na Stadionie Olimpijskim - ważnej części tego blisko stuletniego, zabytkowego kompleksu sportowego. Urząd Miasta wydał pozwolenie na budowę spółce Dolnośląskie Inwestycje" - poinformowało TUMW w mediach społecznościowych.

Wrocław. Basen Olimpijski kiedyś był perłą sportowego kompleksu na Zalesiu. Jednak od 30 lat już nie jest użytkowany. Tak w pył zamienia się historia tego miejscaWrocław. Basen Olimpijski kiedyś był perłą sportowego kompleksu na Zalesiu. Jednak od 30 lat już nie jest użytkowany. Tak w pył zamienia się historia tego miejscaŹródło: polska-org.pl
d1yqrvu
d1yqrvu

Przedstawiciele Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia z żalem zauważyło, że wiekowy basen stanie się miejscem ”budynku zamieszkania zbiorowego wraz z lokalami usługowymi w poziomie przyziemia oraz garażem podziemnym”.

"A jeszcze niedawno była nadzieja. Konserwator wydał decyzję negatywną. Po protestach mieszkańców sprawie przyglądał się też Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Co zmieniło się teraz? "- zastanawiają się aktywiści TUMW.

Akademia Wychowania Fizycznego, do której należał Stadion Olimpijski, w 2015 roku sprzedała działkę przy alei Paderewskiego na Wielkiej Wyspie wrocławskiej firmie inwestycyjnej. Nieruchomość kosztowała trzy miliony złotych. Plany postawienia budynku z przestrzenią usługową i dwudziestoma 200-metrowymi lokalami mieszkalnymi storpedował jednak brak zgody ze strony miejskiego konserwatora zabytków. Ale odwołanie nie pomogło. Na Zalesiu powstanie niewielkie osiedle domów, nazwanych przez inwestora "mikroapartamentowcami".

Wrocław. Jeszcze ponad trzy dekady temu rozgrywano tu zawody pływackie, a obiekt był miejscem rekreacji wrocławian polska-org.pl
Wrocław. Jeszcze ponad trzy dekady temu rozgrywano tu zawody pływackie, a obiekt był miejscem rekreacji wrocławianŹródło: polska-org.pl

Wrocław. Pożegnanie z basenem Olimpijskim. Deweloper wkracza

To koniec pewnej historii, ale odkryte baseny przy al. Paderewskiego nie funkcjonowały od 30 lat. Szansą na ich odrestaurowanie były przez chwilę organizowane we Wrocławiu w 2017 roku World Games - igrzyska dyscyplin nieolimpijskich. Miała tam powstać baseny do zawodów pływackich w ramach tej sportowej imprezy, ale miasto, organizujące to wydarzenie nie dogadało się z AWF-em i w rezultacie wykorzystany został przebudowany basen przy ulicy Wejherowskiej.

Stuletni kompleks basenów nie figuruje w rejestrze zabytków, ale ochronie podlega teren Stadionu Olimpijskiego, w którego skład siłą rzeczy wchodzi dawny obiekt pływacki. Jednak to, jak się okazuje, zbyt mało, by wstrzymać budowę. Teraz wiadomo, że prace ruszyły. Poinformowała o tym na Facebooku Grupa Inicjatywna Stadion Olimpijski, zamieszczając także zdjęcia wycinki drzew wokół basenu. Komentarze internautów są dalekie od entuzjazmu.

d1yqrvu

Kompleks basenów sportowych Stadionu Olimpijskiego powstał w latach 20. zeszłego stulecia. Po wojnie należał do Akademii Wychowania Fizycznego. Baseny przestały działać w 1978 roku. Nie nadawały się już do użytku, więc je zamknięto. Jeszcze na początku XXI wieku powstawał plan wyburzenia obiektu i wybudowanie nowych basenów. Uczelnia chciała zainwestować w nowy, 50-metrowy obiekt z otwieraną ścianą i terenem zielonym wokół, ale inwestycja okazała się zbyt kosztowna nie tylko na etapie powstawania, ale także w zakresie kalkulowanych kosztów utrzymania, których nie zdecydowało się dzielić z uczelnią miasto.

Putin zrobił ruch przeciw Ukrainie. Były szef MSZ: "Są 3 scenariusze"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yqrvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yqrvu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj