Wrocław. Pożegnanie ze wspomnieniem basenu Olimpijskiego. Powstaną tam trzy "mikroapartamentowce"
"To już koniec basenu na Stadionie Olimpijskim - ważnej części tego blisko stuletniego, zabytkowego kompleksu sportowego. Urząd Miasta wydał pozwolenie na budowę spółce Dolnośląskie Inwestycje" - poinformowało TUMW w mediach społecznościowych.
Przedstawiciele Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia z żalem zauważyło, że wiekowy basen stanie się miejscem ”budynku zamieszkania zbiorowego wraz z lokalami usługowymi w poziomie przyziemia oraz garażem podziemnym”.
"A jeszcze niedawno była nadzieja. Konserwator wydał decyzję negatywną. Po protestach mieszkańców sprawie przyglądał się też Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Co zmieniło się teraz? "- zastanawiają się aktywiści TUMW.
Akademia Wychowania Fizycznego, do której należał Stadion Olimpijski, w 2015 roku sprzedała działkę przy alei Paderewskiego na Wielkiej Wyspie wrocławskiej firmie inwestycyjnej. Nieruchomość kosztowała trzy miliony złotych. Plany postawienia budynku z przestrzenią usługową i dwudziestoma 200-metrowymi lokalami mieszkalnymi storpedował jednak brak zgody ze strony miejskiego konserwatora zabytków. Ale odwołanie nie pomogło. Na Zalesiu powstanie niewielkie osiedle domów, nazwanych przez inwestora "mikroapartamentowcami".
Wrocław. Pożegnanie z basenem Olimpijskim. Deweloper wkracza
To koniec pewnej historii, ale odkryte baseny przy al. Paderewskiego nie funkcjonowały od 30 lat. Szansą na ich odrestaurowanie były przez chwilę organizowane we Wrocławiu w 2017 roku World Games - igrzyska dyscyplin nieolimpijskich. Miała tam powstać baseny do zawodów pływackich w ramach tej sportowej imprezy, ale miasto, organizujące to wydarzenie nie dogadało się z AWF-em i w rezultacie wykorzystany został przebudowany basen przy ulicy Wejherowskiej.
Stuletni kompleks basenów nie figuruje w rejestrze zabytków, ale ochronie podlega teren Stadionu Olimpijskiego, w którego skład siłą rzeczy wchodzi dawny obiekt pływacki. Jednak to, jak się okazuje, zbyt mało, by wstrzymać budowę. Teraz wiadomo, że prace ruszyły. Poinformowała o tym na Facebooku Grupa Inicjatywna Stadion Olimpijski, zamieszczając także zdjęcia wycinki drzew wokół basenu. Komentarze internautów są dalekie od entuzjazmu.
Kompleks basenów sportowych Stadionu Olimpijskiego powstał w latach 20. zeszłego stulecia. Po wojnie należał do Akademii Wychowania Fizycznego. Baseny przestały działać w 1978 roku. Nie nadawały się już do użytku, więc je zamknięto. Jeszcze na początku XXI wieku powstawał plan wyburzenia obiektu i wybudowanie nowych basenów. Uczelnia chciała zainwestować w nowy, 50-metrowy obiekt z otwieraną ścianą i terenem zielonym wokół, ale inwestycja okazała się zbyt kosztowna nie tylko na etapie powstawania, ale także w zakresie kalkulowanych kosztów utrzymania, których nie zdecydowało się dzielić z uczelnią miasto.