Trwa ładowanie...

Wrocław. Plac Kościuszki. "Tu były lody, tam były tańce". Wystawa w witrynach

Foto-wspomnienia, wyeksponowane w witrynach lokali działających przy placu, który w powojennym Wrocławiu stanowił ważny punkt miasta, można oglądać od wtorku. To okazja do ważnej refleksji na temat historycznych przemian i pretekst do przypomnienia sobie własnych relacji z miejscem.

Wrocław. Plac Kościuszki. "Tu były lody, tam były tańce". Wystawa w witrynach. Ten widok, utrwalony przed wojną, niewiele się zmienił, choć wokół po 1945 roku wyrosła nowa Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa, czyli KDMWrocław. Plac Kościuszki. "Tu były lody, tam były tańce". Wystawa w witrynach. Ten widok, utrwalony przed wojną, niewiele się zmienił, choć wokół po 1945 roku wyrosła nowa Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa, czyli KDMŹródło: polska-org.pl
d2b5cyo
d2b5cyo

Plac Kościuszki to kwartał miasta, z którego mieszkańcy zawsze byli dumni. Charakterystyczna zabudowa, która tu powstała po 1945 roku i nawiązywała do warszawskiego MDM-u, a jednocześnie idealnie zrosła się z sąsiedztwem będącym rekonstrukcją przedwojennych obiektów, jak na przykład Dom Handlowy Renoma.

W latach 60.-70. ten punkt Wrocławia miał większe znaczenie dla kulturalnego i artystycznego życia miasta. Tu mieścił się Klub Dziennikarza, kultowa lodziarnia Hortex, Empik (w PRL-u będący klubokawiarną, nie sklepem), miejsce ekspozycji sztuki, Desa z antykami oraz restauracje z dancingami.

Do odświeżenia tych wspomnień zaprasza akcja organizacji Inne Centrum, która zaprasza, by nie tylko przypomnieć sobie, co gdzie było, ale też zorientować się osobiście, co jest teraz. „Plac Kościuszki wciąż trzyma formę i nie brakuje mu uroku! Możecie tu dobrze zjeść, ostrzyc włosy czy brodę, wypić pyszną kawę, kupić szalone meble do domu lub upominek z historią w tle. To właśnie w witrynach obecnych lokali znajdziecie foto-wspomnienia z przeszłości. Powspominać to rzecz ważna i przyjemna, ale nie zapomnijcie zajrzeć do środka lokali, przywitać się i sprawdzić co się tam kryje!” - zachęcają organizatorzy akcji.

d2b5cyo

Wrocław. Plac Kościuszki. "Tu były lody, tam były tańce". Wystawa w witrynach

Witrynowa akcja potrwa do 30 listopada. To czas oczekiwania na powrót złodzieja - lada dzień po renowacji wróci na swoje miejsce na placu Kościuszki jeden z najsłynniejszych neonów Wrocławia, namawiający od czasów PRL-u do ubezpieczenia się w PZU. Animowana świetlna reklama przedstawia złodzieja zakradającego się z pękiem kluczy, zapewne w niecnych rabunkowych celach.

Zdjęcia przypominające przeszłość placu Kościuszki, udostępnione przez Centrum Historii Zajezdnia i Muzeum Architektury we Wrocławiu, można oglądać w witrynach lokali, zakładów usługowych oraz sklepów.

Zakaz handlu w niedziele do zawieszenia? "Są dwa warianty"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2b5cyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b5cyo
Więcej tematów