Wrocław. Oś Zachodnia coraz bliżej. Nikt nie zakwestionował rozstrzygnięcia przetargu
Oś Zachodnia to kluczowa inwestycja w zachodniej części Wrocławia. We wtorek z magistratu napłynęły dobre wiadomości w tej sprawie. Żaden z podmiotów nie odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej ws. rozstrzygnięcia przetargu na budowę.
Oś Zachodnia to inwestycja, o której we Wrocławiu mówi się od kilku lat. Dzięki niej znacznie ma usprawnić się ruch w części zachodniej miasta, na czym zyskają m.in. mieszkańcy Leśnicy czy Stabłowic.
Ruch tranzytowy ma bowiem zostać poprowadzony nową trasą, dzięki czemu przestanie on korkować obecną ul. Kosmonautów, a ciężarówki pojadą bezpośrednio na obwodnicę Leśnicy czy Autostradową Obwodnicę Wrocławia.
Wrocław. Oś Zachodnia coraz bliżej. Nikt nie zakwestionował rozstrzygnięcia przetargu
We wtorek prezydent Jacek Sutryk przekazał, że żaden z podmiotów nie odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej ws. rozstrzygnięcia przetargu na budowę. Oznacza to, że spółka Wrocławskie Inwestycje może teraz skierować dokumentację do Urzędu Zamówień Publicznych.
Ten etap jest konieczny w przypadku zadań, które są dofinansowane z znaczącym stopniu przez Unię Europejską. Dopiero po pozytywnej decyzji możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą na realizację Osi Zachodniej. Od tego momentu będzie on miał 24 miesiące na realizację prac.
W przetargu zwyciężyła firma, która zobowiązała się wykonać Oś Zachodnią za nieco ponad 181 mln zł. W ramach tej kwoty powstanie m.in. Aleja Stabłowicka, która połączy obwodnicę Leśnicy z nową osią ul. Kosmonautów.
Nowa cześć ul. Kosmonautów powstanie od wysokości kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa. Po jej zakończeniu inwestycji ul. Kosmonautów będzie miała na tym odcinku dwa pasy do centrum i dwa w kierunku Leśnicy. Usprawni to ruch w tym miejscu, który w kolejnych latach będzie większy. Wynika to m.in. z budowy w tym miejscu nowego szpitala onkologicznego.
Wrocław. Oś Zachodnia w liczbach
- Drogi rowerowe - 5675 m;
- chodniki 5875 m;
- ciągi pieszo-rowerowe 1050 m;
- Na przebudowywanym odcinku ul. Kosmonautów wybudowane zostanie 2,2 km zielonego torowiska tramwajowego, a przy nowym szpitalu onkologicznym powstanie pętla autobusowa;
- Na Alei Stabłowickiej powstanie kolejny obiekt inżynieryjny w mieście - 143-metrowy wiadukt, dzięki któremu będzie można bezkolizyjnie przejechać i przejść nad uczęszczaną linią kolejową w kierunku Legnicy