RegionalneWrocławWrocław. Nowe otwarcie w Operze Wrocławskiej. "To będzie wyjątkowy sezon"

Wrocław. Nowe otwarcie w Operze Wrocławskiej. "To będzie wyjątkowy sezon"

Opera Wrocławska rozpoczyna nowy sezon artystyczny 2020/2021. - Będzie wyjątkowy - zapewnia Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej. - Znakomite premiery, gwiazdorskie obsady spektakli, superwidowisko, to tylko część z naszych propozycji na ten rok artystyczny - dodaje Halina Ołdakowska.

Wrocław. Nowe otwarcie w Operze Wrocławskiej. "To będzie wyjątkowy sezon"
Wrocław. Nowe otwarcie w Operze Wrocławskiej. "To będzie wyjątkowy sezon"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Łukasz Kuczera

Od lipca 2020 roku funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej pełni Halina Ołdakowska - menedżer kultury, dotychczasowy zastępca dyrektora Narodowego Forum Muzyki; funkcję dyrektora artystycznego pełni światowej sławy śpiewak nowojorskiej MET, baryton Mariusz Kwiecień, a dyrektorem muzycznym został dobrze znany wrocławskiej publiczności, maestro Bassem Akiki.

Funkcję kierownika baletu objął Marek Prętki - tancerz z ogromnym dorobkiem scenicznym, który przez 15 lat był związany z Staatstheater Stuttgart, a doświadczenie zdobywał u boku Piotra Antonowicza Piestova, który jest zaliczany do najwybitniejszych pedagogów baletu.

Wrocław. Nowe otwarcie w Operze Wrocławskiej. "To będzie wyjątkowy sezon"

- Opera Wrocławska to wspaniała wizytówka kulturalna Dolnego Śląska. Jestem przekonany, że widzowie docenią świeże i nowoczesne podejście do Opery, które można dostrzec w programie na rozpoczynający się nowy sezon artystyczny - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Polacy boją się koronawirusa. Przez to nie chodzą na badania

Kierunek, w którym Opera Wrocławska będzie podążać pod kierownictwem Haliny Ołdakowskiej jest jasny. - Będę dążyła do stworzenia teatru jedynego w swoim rodzaju. Teatru, który wyróżnia się spośród innych swoim artystycznym ID - zapowiada dyrektor.

W nadchodzącym sezonie, w okresie od października do grudnia, będzie można zobaczyć spektakle, które były wystawiane w Operze Wrocławskiej już wcześniej.

Będą to: Nabucco Giuseppe Verdiego, Poławiacze pereł Georges’a Bizeta, Kopciuszek Gioacchino Rossiniego, Cyganeria Giacomo Pucciniego, Dziadek do orzechów - Opowieść Wigilijna Piotra Czajkowskiego w fenomenalnej, cieszącej się ogromny zainteresowaniem adaptacji choreograficznej Youriego Vámosa, a także spektakle dla najmłodszych - Pchła szachrajka Macieja Małeckiego. Nie zabraknie również jesiennych koncertów symfonicznych Orkiestry Opery Wrocławskiej. Oprócz Gali Inauguracyjnej zaplanowano także Wieczór Operetkowy, Wieczór pieśni patriotycznej i Koncert kolędowy, podczas którego zaprezentują się soliści oraz Chór Opery.

W styczniu zobaczymy pierwszą z premier, zaplanowanych na ten sezon artystyczny - Carmen Georges’a Bizeta. W kolejnych miesiącach na deskach teatru zostanie wystawiona Tosca Giacomo Pucciniego, Cosi fan tutte W. A. Mozarta. Sezon zwieńczy czerwcowe superwidowisko operowe w Hali Stulecia - Don Carlo Giuseppe Verdiego. W drugiej części sezonu nie zabraknie również spektakli, które gościły już wcześniej w teatrze, takich jak Don Giovanni W. A. Mozarta, Madama Butterfly Giacomo Pucciniego, Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka, czy wspaniałego baletu Giselle Adoplhe’a Adama. Wielkim wydarzeniem sezonu będzie także Gala Baletowa.

Wrocław. Opera Wrocławska stawia na młode talenty

Istotnym kierunkiem, w którym zmierzać będzie Opera Wrocławska, jest promocja młodych talentów. - Poszukiwanie i promocja młodych talentów to ważny cel opery – mówi Halina Ołdakowska. - Jedna z premier w tym sezonie obsadzona będzie młodymi artystami - studentami lub śpiewakami tuż po studiach - dodaje Ołdakowska.

W lipcu, pod okiem dyrektora Mariusza Kwietnia, odbyły się przesłuchania dla solistów-wokalistów. Celem przesłuchań było odkrycie młodych talentów oraz zaproszenie ich do współpracy z Operą Wrocławską. Przeprowadzono również audycje baletowe, podczas których wybrano utalentowanych, młodych artystów, którzy zasilą w tym sezonie zespół tancerzy.

Opera Wrocławska nie zapomina także o ważnej roli instytucji, jaką jest edukacja. W nadchodzącym sezonie z pewnością kontynuowane będą próby chóru dla miłośników literatury operowej. Działalność wznowi również Chór Amanti dell’Opera, cieszący się do tej pory ogromnym zainteresowaniem. W przygotowaniu są także zajęcia edukacyjne dla dzieci, w tym ukierunkowane na umuzykalnianie najmłodszej publiczności. W planach jest także wznowienie zajęć Studia baletowego. Ta propozycja zajęć tanecznych dedykowana będzie dwóm grupom: najmłodszym oraz dorosłym miłośnikom tańca.

Dyrekcja Opery zapewnia o bezpieczeństwie udziału we wszystkich wydarzeniach w teatrze. - Podczas spektakli i koncertów zapewniamy bezpieczne warunki uczestnictwa; zgodnie z reżimem sanitarnym, wynikającym ze stanu epidemii, znacznie ograniczyliśmy liczbę sprzedawanych biletów, usadziliśmy melomanów w najbardziej bezpiecznym dla nich układzie, zapewniamy dezynfekcją rąk, zobowiązujemy do noszenia masek ochronnych oraz wydzieliliśmy strefę dla seniorów - mówi Halina Ołdakowska.

W nadchodzącym sezonie, ze względu na bezpieczeństwo sanitarne, obowiązywać będzie limit dwustu widzów na wydarzenie. Bilety na zaplanowane spektakle można zakupić w kasach oraz na stronie opera.wroclaw.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)