Wrocław. Noblistka znów na ekran. Opowiadanie Olgi Tokarczuk, reżyseria Kasia Adamik
Utwór ”Profesor Andrews w Warszawie" stanie się podstawą filmu pod tytułem ”Zima pod znakiem wrony”. Produkcja będzie kooperacją polsko-niemiecko-angielsko-szwedzką.
Przyszła noblistka napisała to opowiadanie przed laty. Opublikował je w 1998 roku ”Tygodnik Powszechny”. Akcja dzieje się w pamiętnym roku 1981, w czasie stanu wojennego. A w zasadzie w przeddzień tego wydarzenia - to wówczas do szarej, ponurej Warszawy przybywa z zagranicy na naukowe sympozjum profesor psychiatrii. Tytułowy bohater jest zdezorientowany, nie rozumie ludzkiej krzątaniny, choć wyczuwa napięcie wiszące w powietrzu, które zmaterializuje się w nocy ogłoszeniem decyzji Rady Państwa.
Scenarzystką jest Niemka Sandra Buchta. Reżyserować będzie córka Agnieszki Holland, Kasia Adamik. Niewykluczone, że - jak podaje ”Gazeta Wyborcza Wrocław”, na ekranie w roli profesora zobaczymy jednego z aktorów znanych z cyklu filmowego o Harrym Potterze - Jasona Isaacs’a, który grał Lucjusza Malfoya.
To będzie kolejna ekranizacja twórczości Olgi Tokarczuk. ”Pokot”, którego scenariusz powstał na podstawie powieści ”Prowadź swój pług przez kości umarłych”, a który reżyserowała Agnieszka Holland przy współudziale córki.
Wrocław. Noblistka znów na ekran. Opowiadanie Olgi Tokarczuk, reżyseria Kasia Adamik
Pierwszym pełnometrażowym filmem opartym na opowiadaniu Olgi Tokarczuk pod tym samym tytułem był jednak ”Żurek”, wstrząsająca opowieść nakręcona przez Roberta Brylskiego w 2003 roku, z udziałem Katarzyny Figury. W 2007 roku powstał film krótkometrażowy ”Aria dla Divy” oparty na opowiadaniu ”Ariadna na Naksos”. Reżyserią zajęła się Agnieszka Smoczyńska. Film ”Zniknięcie” - etiuda Bartosza Kruhlika będąca ekranizacją wątku z książki ”Bieguni”, powstał w 2011 roku i zasadzie nie zapisał się w pamięci kinomanów.