RegionalneWrocławWrocław. Nietypowa praca czeka. Ostrów Tumski potrzebuje latarnika

Wrocław. Nietypowa praca czeka. Ostrów Tumski potrzebuje latarnika

Ostrów Tumski to jedna z wizytówek Wrocławia. Ta część miasta słynie z obiektów sakralnych, ale również specjalnych lamp, które wymagają zapalania przez latarnika. Właśnie ruszył przetarg, który wyłoni firmę odpowiedzialną za obsługę i konserwację oświetlenia na Ostrowie Tumskim.

Wrocław. Nietypowa praca czeka. Ostrów Tumski potrzebuje latarnika
Wrocław. Nietypowa praca czeka. Ostrów Tumski potrzebuje latarnika
Źródło zdjęć: © wroclaw.pl
Łukasz Kuczera

13.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:10

Widok latarnika, który chwilę przed zmrokiem spaceruje Ostrowem Tumskim i zapala kolejne lampy, jest dobrze znany nie tylko wrocławianom, ale również turystom z innych części Polski. Często zdarza się, że sam proces zapalania oświetlenia jest fotografowany przez przyjezdnych, którzy przywykli do oświetlenia elektrycznego.

Na Ostrowie Tumskim pozostało jednak 99 latarni gazowych, które trzeba ręcznie zapalać każdego dnia. Wrocław to jedno z nielicznych miast w Polsce, gdzie lampy gazowe nadal są w życiu. Pierwsza z nich pojawiła się w stolicy Dolnego Śląska w roku 1843 w restauracji "Złota Gęś".

Wrocław. Nietypowa praca czeka. Ostrów Tumski potrzebuje latarnika

Latarnik na Ostrowie Tumskim wykonuje swoje obowiązki zgodnie z kalendarzem oświetleniowym. Ma za zadanie zapalać lampy o zmierzchu i gasić o wschodzie słońca. Dla przykładu, od 9 do 18 października należy je zapalić o godzinie 17.35 i zgasić o godzinie 5.45 dzień później.

Ze względu na krótki dzień i szybko zapadające ciemności, latarnik najszybciej przystępuje do pracy w grudniu. Wtedy zapala on oświetlenie na Ostrowie Tumskim już o godz. 16.15, a lampy gazowe świecą wtedy aż do godz. 7.20 kolejnego dnia.

Jak wylicza miasto Wrocław, łącznie w ciągu roku lampy gazowe świecą przez 3900 godzin - najdłużej w listopadzie, grudniu i styczniu. Najkrócej w maju, czerwcu i lipcu. Na Ostrowie Tumskim pracuje się każdego dnia - w dzień roboczy oraz w święta.

Wrocław. Przetarg na składanie ofert

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta właśnie ogłosił przetarg na obsługę, eksploatację i konserwację oświetlenia gazowego na terenie Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu. Oferty można składać do 16 października.

ZDiUM ma konkretne wytyczne dotyczące pracy i ubioru latarnika. Musi on nosić czarny cylinder w stylu kominiarskim oraz dwuczęściową czarną pelerynę - długą do kolan i krótką zakrywającą ramiona. Peleryny muszą być wodoodporne, ze stójką oraz wykonane z tego samego materiału.

Ponadto, peleryna zapinana jest na dwa złote metalowe guziki. Na krótkiej pelerynie należy wyszyć herb Wrocławia. Latarnik w pracy powinien nosić ciemne spodnie z materiału krawieckiego oraz czarne skórzane buty. Buty muszą być czyste.

Obecnie we Wrocławiu pracuje trzech latarników. Jak przypomina miasto, jeszcze w okresie powojennym na Ostrowie Tumskim funkcjonowało ledwie kilka lamp gazowych. Większość uległa zniszczeniu wskutek działań wojsk. Ich renowacji dokonano dopiero w latach 1995-1996, kiedy to Ostrów Tumski odzyskał dawny blask.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)