RegionalneWrocławWrocław. Kolejne Dolnośląskie remontują stare pociągi

Wrocław. Kolejne Dolnośląskie remontują stare pociągi

Koleje Dolnośląskie zdecydowały się na modyfikację dwóch autobusów szynowych serii SA109. Spółka ogłosiła przetarg na wykonawcę kompleksowych przeglądów najwyższego rzędu – P5.

Wrocław. Kolejne Dolnośląskie remontują stare pociągi
Wrocław. Kolejne Dolnośląskie remontują stare pociągi
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Łukasz Kuczera

23.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:58

Przetarg ogłoszony przez dolnośląskiego przewoźnika ma wyłonić wykonawcę przeglądów P5, który podejmie się kompleksowej modyfikacji spalinowych zespołów trakcyjnych serii SA109 nr 003 i 004.

Wrocław. Kolejne Dolnośląskie remontują stare pociągi

- Wielki projekt zakupu nowych pociągów, jaki obecnie realizujemy, nie sprawia, że zapominamy o tym, czym dysponujemy obecnie. Chcemy mieć możliwość eksploatacji każdego pojazdu z naszej floty, nawet jeżeli jego głównym przeznaczeniem będzie rola rezerwy taborowej. Dlatego podjęliśmy decyzję żeby przystąpić do P5 dwóch autobusów szynowych SA109, tzw. Kolzamów, które od kilku lat nie jeżdżą - komentuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

- Lista powracających usterek w tych pojazdach była długa ale dzięki planowanemu przeglądowi, obejmującemu wyeliminowanie problemów, z jakimi borykały się Kolzamy, damy im nowe życie - dodaje.

Przeglądy P5 należą do najwyższego poziomu przeglądów pojazdów kolejowych. Swoim zakresem obejmują pełny demontaż podzespołów i zespołów z pojazdów dla ich szczegółowego sprawdzenia oraz naprawy lub wymiany elementów zużytych bądź uszkodzonych na fabrycznie nowe.

Koleje Dolnośląskie przewidują możliwość rozszerzenia zamówienia o wykonanie dodatkowych prac wykraczających poza zakres przeglądu, a które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa podróży oraz komfortu pasażerów.

Wrocław. Kolzam - "limitowana" edycja pociągów

Pojazdy, których serwisem zainteresowane są Koleje Dolnośląskie zostały wyprodukowane w 2004 roku, a od 2009 roku służyły pasażerom przewoźnika. Pociągi obsługiwały m.in. linie z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego i Lubawki. Jednorazowo na pokład mogą zabrać ponad 170 pasażerów, z czego miejsc siedzących jest 73.

Spalinowe zespoły trakcyjne 212M serii SA109 były produkowane seryjnie w latach 2003-2005 w Raciborzu. W założeniu miały stać się najliczniejszą grupą autobusów szynowych. Zbudowano jednak tylko 10 pojazdów z uwagi na zawieszenie działalności zakładów Kolzamu, które je produkowały.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)