RegionalneWrocławWrocław. Festiwal Fotografii. Pasożyt, obrazy strajkujące i kilka refleksji w Złotym Kiosku

Wrocław. Festiwal Fotografii. Pasożyt, obrazy strajkujące i kilka refleksji w Złotym Kiosku

Fotografia na nowo - taka idea towarzyszy organizatorom wrocławskiego zdarzenia, odbywającego się w tym roku już po raz dziewiąty. Na TIFF prezentują się międzynarodowi artyści, tworzący fotograficzne prace z pogranicza eksperymentu i mirażu, ale ich wystawom towarzyszą też działania dotykające publicystyki.

Wrocław. Festiwal Fotografii. Pasożyt, obrazy strajkujące i kilka refleksji w Złotym Kiosku
Wrocław. Festiwal Fotografii. Pasożyt, obrazy strajkujące i kilka refleksji w Złotym Kiosku
Źródło zdjęć: © Facebook.com

02.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:46

Do takich można zaliczyć akcje podejmowane przez toruńskiego artystę, we Wrocławiu znanego już z wielodniowego happeningu w Galerii Studio przy ulicy Ruskiej w 2010 roku. Jego sztuka zainteresowała wówczas nawet czytelników tabloidów - może z racji pseudonimu, jaki przybrał Arkadiusz Pasożyt, a może z uwagi na ogłoszony przez niego casting na Pasożytnicę.

Formułą działania Pasożyta, zarysowaną w jego manifeście, jest krytyczne podejście do statusu artysty w społeczeństwie. Arek Pasożyt osiedlał się w instytucjach kultury, w parkach, pustostanach. W nich budował swój świat, żyjąc dzięki wsparciu społeczeństwa. Realizował też projekty żywicielskie, pracując z grupami społecznymi określanymi jako "pasożyty społeczne”: bezrobotnymi, bezdomnymi, Romami.

Zmiana polityczna w Polsce sprowokowała go do zabierania głosu na temat społecznych wykluczeń związanych z polityką rządzącej partii. Prowadzi akcję "Obrazy Strajkujące". W Złotym Kiosku - najmniejszej wrocławskiej galerii sztuki o wymiarach 2,5x2,5x2,5 metra, usytuowanej przy ulicy Prusa 37 - Arek Pasożyt przedstawi odsłony swoich jednoosobowych protestów wspierających różne demonstracje odbywające się w Polsce od 2018 roku.

Wrocław. Festiwal Fotografii. Pasożyt, obrazy strajkujące i kilka refleksji w Złotym Kiosku

Od środy artysta rusza na ulice Wrocławia ze swoimi obrazami strajkującymi. Zamierza pojawić się wszędzie tam, gdzie w ostatnim czasie działy się zdarzenia związane z konfliktami społecznymi- pod komendą policji, gdzie odbywała się demonstracja wspierająca Margot, pod Pręgierzem, a także pod kościołem Sw. Michała, gdzie doszło do ataku na wolontariuszy akcji "Zmień piec” - ich hasło zdenerwowało agresywnego analfabetę.

Wernisaż artysty zaplanowany jest na 4 września o godzinie 17. Potem wystawę będzie można oglądać w formule obowiązującej w Złotym Kiosku, który co miesiąc organizuje jedno zdarzenie artystyczne, które prezentowane jest na żądanie - kiosk otwiera się dla jednego zwiedzającego, na prośbę wysłaną mailowo lub w wiadomości na FB.

Festiwal TIFF zaprezentuje dwie główne wystawy - Ja, kobieta i Jaskinie. Będą do zobaczenia od 4 września w Galeria Studio przy Ruskiej 46 na IV piętrze. Pierwsza z nich zaprezentuje prace Aliz Veroniki Ács, Krystyny Dul, Alix Marie, Weroniki Perłowskiej, Birthe Piontek. Ta wystawa to historia opowiedziana kobiecym wielogłosem o budowaniu swojej mocy. Natomiast Jaskinie to ekspozycja prac Floriana Amosera, Federico Berardiego, Asgera Carlsena, Łukasza Rusznicy i grupy artystycznej IP Group. Ich fotografie krążą wokół tematów egzystencjalnych.

Zobacz także
Komentarze (0)