Wrocław. Dumni z Rynku i solidarni
- To miasto zostało z miłością odbudowane przez przyjeżdżających do niego z różnych stron Rzeczypospolitej Polaków. Taki jest Wrocław, zbudowany z miłością - powiedział prezydent Jacek Sutryk, odbierając nagrodę w plebiscycie Supermiast.
To konkurs "Gazety Wyborczej", zorganizowany w 30-lecie samorządów w Polsce. Mieszkańcy 31 polskich miast odpowiadali w ankiecie na pytania o jakość życia w lokalnych warunkach, wspólne sukcesy, udane i najmniej udane przedsięwzięcia samorządu.
Wrocławiowi przypadł tytuł Miasta Solidarnego. - Jesteśmy nie tylko miastem solidarnym, ale tolerancyjnym i mądrym. I takim Wrocław pozostanie - powiedział prezydent Sutryk, odbierając symbolicznie nagrodę podczas wtorkowej gali. Powołał się też na słowa utytułowanej mieszkanki, laureatki Nobla, Olgi Tokarczuk: - Miasto Wrocław, nazwane przez swoich byłych mieszkańców Festung Breslau, i tym samym skazane na zagładę, zostało po wojnie odbudowane.To dzięki miłości do miejsca.
Wrocław. Mamy swój Rynek
W ankiecie gazety mieszkańcy wskazywali kluczowe momenty w dziejach oraz powody do dumy. Zdarzeniem, które nas najmocniej zintegrowało, była powódź w 1997 roku, a miejscem, z którego jesteśmy dumni, jest wrocławski Rynek, którego - co ciekawe - gruntowne odnowienie i przemiana przypadło na ten sam rok co powódź.
W plebiscycie Supermiast nagrodzony został także Gdańsk, który uzyskał tytuł Miasta Niepokornego, a także Rzeszów, uznany za Miasto Przemian.