Wrocław. Czy koronawirus jest roznoszony przez sieć 5G? Studenci walczą z fakenewsami
Koronawirus zmienił nasze życie. Od kilku tygodni wielu z wrocławian wyszukuje wszelkich informacji na temat COVID-19, szuka danych dotyczących zachorowań, itd. Część z nich jest fałszywa. Walkę fakenewsom związanym z koronawirusem wypowiedzieli studenci Politechniki Wrocławskiej.
Gdy na początku roku koronawirus rozprzestrzeniał się po Chinach i wydawał się być problemem jedynie Państwa Środka, pojawiła się informacja, jakoby wirus swoje źródło miał na "mokrym targu" w Wuhan i pochodził od nietoperza. Obecnie wielu naukowców wyklucza taki scenariusz, ale mimo to w świadomości wielu osób nietoperz pozostał głównym winnym pandemii. To tylko jeden z wielu przykładów fakenewsów w dobie COVID-19.
Koronawirus. Studenci walczą z fakenewsami
Studenci Politechniki Wrocławskiej postanowili zwalczać wszelkie fakenewsy dotyczące koronawirusa. Włączyli się oni do ogólnopolskiej akcji #StopFakeNews.
- W czasie panującej pandemii, fakenewsy zaczynają być uznawane za prawdę naukową i bywają powtarzane. Wraz z najlepszymi specjalistami z naszego wydziału postaramy się rozwiać wiele wątpliwości - twierdzą studenci z Koła Naukowego Bio-Top.
Wrocławscy studenci na fanpage'u swojego koła stworzyli specjalny formularz, za pośrednictwem którego można się z nimi kontaktować i zadawać pytania na temat koronawirusa.
- Postanowiliśmy wypowiedzieć wojnę fakenewsom na temat SARS-CoV. Trudno wyobrazić sobie sytuację, że osoba, która kompletnie nie zna się na biologii, zacznie przeszukiwać publikacje naukowe w celu rozwiania swoich wątpliwości. Pojawia się też bariera językowa, ponieważ większość publikacji wydawana jest w języku angielskim - mówi Dawid Kramski z Bio-Topu.
Koronawirus. Lawina pytań na temat COVID-19
Szybko okazało się, że wrocławianie mają multum pytań związanych z koronawirusem. Chociażby dotyczące tego, czy sieć 5G pomaga w jego rozprzestrzenianiu. W internecie pojawiło się bowiem sporo teorii na ten temat. Inne powtarzające się pytania to:
- Czy zażywanie witaminy C chroni przed zachorowaniem?
- Dlaczego mydło jest skuteczne?
- Czy maseczka chroni przed zakażeniem? Jak ich używać? Gdzie wyrzucać?
- Jaka jest dokładność testów diagnostycznych i na czym dokładnie polegają?
- Czy możemy spodziewać się nawrotu pandemii jesienią?
Studenci Politechniki Wrocławskiej mogą liczyć na wsparcie swoich profesorów. Do projektu dołączyli bowiem m.in. prof. Ewa Żymańczyk-Duda, prof. Andrzej Ożyhar i dr Beata Greb-Markiewicz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.