Wrocław. Andrzej Pągowski non profit dla Fundacji Nasza Ziemia. Specjalna wystawa w sercu miasta
Od 21 sierpnia, na ul. Świdnickiej we Wrocławiu, możemy podziwiać wystawę plenerową ze wszystkimi plakatami Andrzeja Pągowskiego, przygotowanymi non profit dla Fundacji Nasza Ziemia.
21.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:48
Na uroczystym otwarciu przy ul. Świdnickiej pojawił się sam autor, który w towarzystwie Fundacji Nasza Ziemia - organizatora akcji Sprzątania Świata - oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia, oprowadził po wystawie. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było odsłonięcie najnowszego plakatu, promującego tegoroczną akcję Sprzątania Świata.
Wrocław. Andrzej Pągowski non profit dla Fundacji Nasza Ziemia. Specjalna wystawa w sercu miasta
Kiedy w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia oraz inicjatorka akcji Sprzątanie Świata - Polska, Mira Stanisławska-Meysztowicz, ruszała z pierwszą akcją, już wtedy spytała Andrzeja Pągowskiego, artystę o światowej sławie, czy nie zechciałby zaprojektować plakatu dla pierwszej edycji.
W ramach wystawy, która od piątku pojawiła się na ul. Świdnickiej we Wrocławiu, zobaczymy wszystkie plakaty autorstwa artysty, które na przestrzeni 25 lat przygotował non profit dla Fundacji Nasza Ziemia. Każdy z nich, zaprojektowanych ręka mistrza, to nie tylko unikatowe i wartościowe artystycznie dzieło - to także swoista ekologiczna lekcja, która trafia w samo sedno ekologicznego problemu współczesnego świata.
Przez dwa tygodnie, do 7 września, mieszkańcy Wrocławia, turyści, ale też wrocławskie szkoły, które najliczniej biorą udział w corocznej, sztandarowej akcji Sprzątanie Świata - Polska, będą mogli cieszyć się 26, unikatowymi plakatami i ich przesłaniem.
Wrocław. Wystawa Andrzeja Pągowskiego
- Zawsze chętnie angażuję się w rozmaite programy społeczne, nie tylko prozdrowotne. Zagadnienia związane z ekologią są dla mnie szczególnie istotne. Myślę, że nadszedł czas na to, by dyskusja na temat ekologii została zastąpiona działaniem. Jeśli poprzez moje prace mogę dołożyć cegiełkę do tej wielkiej sprawy, to jest to dla mnie zaszczyt - mówi Andrzej Pągowski, twórca plakatów.
Celem wystawy jest poruszyć i uwrażliwić widza, przypomnieć mu, że środowisko naturalne wycierpiało już dość ze strony człowieka - teraz potrzebuje naszej pomocy. Przy okazji odsłonięcia najnowszego plakatu, fundacja przedstawiła szczegóły zbliżającej się, tegorocznej akcji Sprzątania Świata, która odbędzie się w trzeci weekend września (18-20.09).
- 27. Akcja Sprzątanie Świata-Polska niewątpliwie różnić będzie się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19. Niemniej planujemy posprzątać Polskę jak co roku, w trzeci weekend września. W zgodzie z tegorocznym hasłem akcji: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję, a od dzisiaj również bogatsi o wspaniały plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, będziemy zachęcać Polaków do chwili zastanowienia nad problematyką odpadów z tworzyw sztucznych - mówi Beata Butwicka, prezes fundacji Nasza Ziemia.
Nieprzypadkowo wystawa została zorganizowana we Wrocławiu. To tu od kilku miesięcy swoją siedzibę ma fundacja Nasza Ziemia. We Wrocławiu, w 1997 roku, miał miejsce finał 3. akcji Sprzątania Świata-Polska. Na wrocławskiej Wyspie Słodowej Fundacja, wraz z włodarzami miasta, dziękowała uczestnikom akcji koncertem pod tytułem "Wszystkie śmieci są nasze”.
W 2019 roku Fundacja zawitała do Wrocławia, kończąc w tym mieście ekologiczną eskapadę, jubileuszową podróż po Polsce. Miry Stanisławskiej-Meysztowicz. Wrocław niewątpliwie jest liderem proekologicznych zmian w kraju. Zachęca mieszkańców do działania w myśl idei zero waste, m.in. w ramach kampanii "Wrocław nie marnuje". Miasto udziela mieszkańcom dofinansowań do zakup instalacji do łapania deszczówki (program Złap Deszcz), bezpłatnie udostępnia kompostowniki, a budynkach Urzędu Miejskiego rozbudowuje sieć giveboxów oraz dystrybutorów z kranówką.
Stworzyło również mapę gospodarki obiegowej miasta. Wrocław rezygnuje także z plastiku przy okazji organizowania miejskich imprez.
- Już od września pojawi się nowa osłona kampanii "Wrocław nie marnuje". Spoty zachęcające do działania w duchu zero waste pojawią się w komunikacji miejskiej oraz mediach społecznościowych. Planujemy także m.in. warsztaty dla mieszkańców oraz zbiórki elektrośmieci - mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.