RegionalneWrocławWielkanoc 2021. Jak samemu pobłogosławić pokarmy?

Wielkanoc 2021. Jak samemu pobłogosławić pokarmy?

Wielkanoc 2021 przypada na okres pandemii koronawirusa. Oznacza to m.in. limity wiernych w kościołach, a także zmiany w uroczystościach wielkanocnych. Jak samemu pobłogosławić pokarmy w tej sytuacji?

Wielkanoc 2021. Spotkania przy świątecznym stole, jaki limit osób?
Wielkanoc 2021. Spotkania przy świątecznym stole, jaki limit osób?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Łukasz Kuczera

02.04.2021 20:21

Wielkanoc 2021 odbywa się w trakcie pandemii koronawirusa. To już drugi rok z rzędu, gdy święta wielkanocne nie są tak radosne ze względu na trwającą za oknem walkę z COVID-19. Jako że obecnie przez Polskę przetacza się trzecia fala koronawirusa, to w świątyniach obowiązują limity wiernych - 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.

Wielka Sobota to dla chrześcijan czas święcenia pokarmów i wypraw do świątyń z koszyczkiem pełnym jedzenia. W obecnej sytuacji księża proboszczowie mogą poświęcić pokarmy jedynie przed świątyniami. Niewielu jednak wie, że sami możemy pobłogosławić pokarmy. Jak to zrobić?

Wielkanoc 2021. Jak samemu pobłogosławić pokarmy?

Jak pobłogosławić pokarmy? Może to zrobić ojciec, matka lub inny członek rodziny przed porannym wspólnym posiłkiem w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Ceremonia rozpoczyna się od zapalenia świecy umieszczonej na stole. Wówczas błogosławiący pokarm mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Domownicy odpowiadają mu z kolei: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie jeden z uczestników ceremonii odczytuje fragment Pisma Świętego. Do wyboru są dwa teksty - Mt 6, 25a, 32b-33 lub 1 Tes 5, 16-18.

Wielkanoc 2021. Święcenie pokarmów

Mt 6, 25a, 32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajcie słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane".

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Wielkanoc 2021. Jak samego pobłogosławić pokarm? Modlitwa

Po odczytaniu tekstu Pisma Świętego, należy jeszcze odmówić modlitwę. Zaczyna ją błogosławiący pokarm:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezus Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w barciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Po zakończeniu modlitwy pozostali odpowiadają: Amen.

Wielkanoc 2021. Modlitwa po posiłku

Po zakończonym posiłku błogosławiący pokarmy przemawia raz jeszcze: Uczniowie poznali Pana. Alleluja. Pozostali odpowiadają: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ceremonię kończy modlitwa w wykonaniu błogosławiącego pokarmy: Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Pozostali odpowiadają: Amen.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
wrocławwielkanoc 2021wielkanoc
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)