Świdnica. Niezwykłe odkrycie na prywatnej posesji. Znaleziono XIX‑wieczną trumnę!
Podczas prac ziemno-budowlanych na prywatnej posesji przy ul. Ludowym w Świdnicy dokonano zaskakującego odkrycia. Podczas niwelowania skarpy pracownikom budowlanym ukazał się mur, a za nim krypta grobowa. Okazało się, że znajduje się w niej XIX-wieczna trumna.
To był dzień jak co dzień. Pracownicy budowlani niwelowali teren, by przygotować go do dalszych etapów inwestycji. Podczas działań w ziemi dokonali jednak niezwykłego odkrycia. Ich oczom ukazał się mur, a za nim krypta grobowa. W środku znaleziono XIX-wieczną trumnę, obitą blachą cynkową z ozdobnymi elementami i dekoracjami - informuje Świdnicki Portal Historyczny.
Świdnica. Niezwykłe odkrycie na prywatnej posesji. Znaleziono XIX-wieczną trumnę!
Na teren prac natychmiast wezwano policję oraz prokuratora Marka Rusina. Na miejscu znaleźli się także przedstawiciele Świdnickiego Portalu Historycznego, którzy dokonali wstępnej identyfikacji historycznej trumny.
- To dość niespodziewane znalezisko, wskazuje bowiem na to, że dawny cmentarz Świętego Mikołaja, znajdujący się pomiędzy ulicą Sprzymierzeńców a parkiem Centralnym sięgał dalej, niż to obecnie wyznaczają mury, wzniesione już po 1945 roku, kiedy cmentarz został zniszczony i zamieniony w mały park - mówi w rozmowie z historia-swidnica.pl Sobiesław Nowotny.
Prof. A. Fal: odporność stadną możemy nabyć już jesienią tego roku
Jak wynika z oględzin badaczy, sama trumna pochodzi z połowy XIX wieku, ale trudno ocenić do kogo należała. - Tego typu trumny były dość popularne w XIX wieku, chociaż na pewno nie grzebano w nich osób biednych. Na cmentarzu tym, który był przeznaczony dla katolików chowano także duchownych, związanych z kościołem parafialnym - dodaje Nowotny.
Co dalej z XIX-wieczną trumną? W pierwszej kolejności pracę musi wykonać konserwator zabytków, do którego zadań należą m.in. oględziny miejsca i procedury administracyjne związane z odnotowaniem znaleziska. Później swoje czynności wykonają prokuratorzy. W przypadku ustalenia danych osób pochowanych w tym miejscu, odbędzie się ponowny pochówek na jednym z obecnie funkcjonujących cmentarzy.
źródło: historia-swidnica.pl, swidnica24.pl