Srebrna Góra. Festiwal Twierdza Legend. Dwa dni w magicznym świecie
Setki atrakcji w jednym miejscu, na dodatek niezwykłym i godnym odwiedzenia o każdej porze roku. Dolnośląskie historie, legendy, baśnie, tajemnice i pełne grozy opowieści poznać będzie można podczas plenerowej imprezy w srebrnogórskim kompleksie obronnym.
Ten dwudniowy rodzinny piknik nie pozwoli ani na moment nudy. Opowieściom, które przekazywać będą zaproszeni pisarze, przewodnicy turystyczni i bajarze, towarzyszyć będą przedstawienia, zabawy, konkursy.
Nie zabraknie okazji do opanowania nowych umiejętności - płukania złota, poszukiwania cennych przedmiotów ukrytych w ziemi, korzystania z magicznych mocy. Będzie można też wgryźć się w twierdzę - niemal dosłownie, bowiem do spożycia będzie ogromny tort w kształcie tej historycznej budowli.
Do Srebrnej Góry przybędą też przedstawiciele wielu dolnośląskich niezwykłych miejsc, by zachęcać do poznawania skarbów regionu - kopalni w Złotym Stoku, kłodzkiej twierdzy, zamku w Grodnie, muzeum w Ziębicach. Joanna Lamparska, znawczyni i kolekcjonerka tajemnic regionu, opowie o tym, co straszy w dolnośląskich zamkach i o ukrytych skarbach - tych mitycznych, nieustannie poszukiwanych i tych, które dały się odnaleźć.
Organizatorzy - Twierdza Srebrna Góra, Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ocalenia Dziedzictwa Kulturowego "Projekt Historia" - uznali, że potencjał, jaki stanowi dolnośląska historia i jej interpretacja zawarta w legendarnych narracjach, warto wykorzystać. Twierdza Legend może być sposobem na poznawanie tych opowieści i okazją do wspólnej zabawy.
Srebrna Góra. Festiwal Twierdza Legend. Prawdy i mity. Tajemnicze dolnośląskie opowieści
Od sobotniego przedpołudnia rozpocznie się cykl fascynujących opowieści - o obecności Rycerzy Okrągłego Stołu na Dolnym Śląsku, nawiedzonych zabytkach, rozbójnikach z Ziemi Strzelińskiej i duchu Karkonoszy Liczyrzepie. Na dziedzińcu fortu Donżon odbywać się będą pokazy lotów sokoła, a przy ognisku poznać będzie można karkonoskie opowieści.
W niedzielę uczestnicy Twierdzy Legend pozostaną w tym tajemniczym klimacie poszukiwań zapomnianych historii i legend oraz poznawania ekscytujących dziejów cennych wojennych depozytów, o których opowie Joanna Lamparska. Tomasz Mazur i Tadeusz Kandefer zdradzą natomiast, jak w odległych epokach geologicznych narodziły się Góry Stołowe.
To nie koniec fantastycznych propozycji Twierdzy Legend. Będzie można oglądać przedstawienia, wcielić się w walecznych rycerzy z bronią laserową i zmierzyć się z przeciwnikami w labiryncie ruin, zagrać w koło fortuny lub sfotografować się w fotobudce z bajkowymi rekwizytami i poznać moc dolnośląskich ziół. Dla zgłodniałych - prawdziwa średniowieczna zupa. I nie tylko ona, bo magię w srebrnogórskiej twierdzy będzie można odnaleźć także w gastronomicznej ofercie.