PolskaNaukowcy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli nowy superkomputer

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli nowy superkomputer

Do użytku został przekazany klaster Bem - superkomputer autorstwa specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. Wyróżnikiem nowego sprzętu jest ogromna moc obliczeniowa, którą naukowcy szacują na odpowiadającą kilku tysiącom komputerów domowych.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli nowy superkomputer
Źródło zdjęć: © mat. prasowy

Nad stworzeniem i uruchomieniem superkomputera pracowała ekipa Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej. Czym jest superkomputer?

- To sieć połączonych ze sobą jednostek komputerowych, tworzących klaster o bardzo dużej mocy obliczeniowej, porównywalnej z kilkoma tysiącami komputerów osobistych – tłumaczy dr inż. Jacek Oko szefujący WCSS.

Jak nowy klaster prezentuje się w liczbach? Łącznie będzie dysponował ponad 46 terabajtami pamięci operacyjnej, a dane tymczasowe z prędkością 60 gigabjatów na sekundę będzie zapisywał na ponad tysiącu twardych dysków. Przy klastrze pracować będzie 724 serwery, a pobór mocy superkomputera będzie wynosił w przybliżeniu 240 kW, czyli jak szacują naukowcy tyle, ile potrzebuje 60 jednorodzinnych domów.

Warty uwagi jest również system chłodzenia klastra. – Jest on oparty na wodzie, której zadaniem jest chłodzenie powietrza. Trzy agregaty wody lodowej chłodzą powietrze, które komputery za pomocą wentylatorów zasysają i ogrzewają, same tracąc przy tym ciepło – tłumaczy dr inż. Mateusz Tykierko z WCSS.

Komu będzie służył stworzony przez specjalistów z WCSS Politechniki Wrocławskiej klaster? Nieodpłatnie będą mogli z niego korzystać polscy uczeni, ponieważ za jego pomocą będzie można dokonywać analiz skomplikowanych danych i modelowania zjawisk, które trudno byłoby zbadać w laboratoriach. Superkomputer posłuży przede wszystkim w takich dziedzinach nauki jak chemia, astronomia, fizyka ciała stałego, medycyna czy mechanika.

Już w chwili obecnej klaster znajdzie się na liście 500 najszybszych komputerów świata i ma szansę znaleźć się w pierwszej setce. Klaster Bem, bo taką nazwę otrzymał nowy superkomputer, ma ponad 10 razy większą moc obliczeniową niż służąca dotychczas polskim naukowcom Supernova.

Skąd nazwa nowego komputera stworzonego przez WCSS? – Klaster otrzymał swoją nazwę na cześć zmarłego w październiku ubiegłego roku prof. Daniela Józefa Bema, który przez długie lata kierował WCSS. Swoje całe życie poświęcił on nauce i kształceniu kadry, a pośród jego wychowanków znajduje się szerokie grono wybitnych profesorów, inżynierów oraz wynalazców – dodaj dr inż. Oko.

Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe funkcjonuje już od 20 lat i jest jednym z najbardziej liczących się tego typu centrów w Polsce. Przez dwie dekady swojego działania, specjaliści z WCSS stworzyli wraz z Bemem cztery superkomputery.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławdolny śląskpolitechnika wrocławska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)