RegionalneWrocławLubin. Chciała kupić lalki. Straciła 10 tys. złotych

Lubin. Chciała kupić lalki. Straciła 10 tys. złotych

Oszustwa internetowe to już nie rzadkość, a plaga. Przekonała się o tym mieszkanka Lubina, która przez swoją nierozwagę straciła prawie 10 tys. złotych.

Lubin. Chciała kupić lalki. Straciła 10 tys. złotych
Źródło zdjęć: © PAP
Katarzyna Łapczyńska

Każdy zakup przez Internet należy dokładnie przeanalizować. Warto również ze zrozumieniem czytać komunikaty i nie akceptować żadnych zgód bez dokładnego zapoznania się z warunkami. Idealnym przykładem jest sytuacja, która spotkała mieszkankę Lubina.

Lubin. Chciała kupić lalki. Straciła 10 tys. złotych

Kobieta znalazła na portalu społecznościowym informację o tym, że ktoś chce oddać 49 lalek, których już nie potrzebuje. Napisała więc do oszustki. Ta oznajmiła, że chętnie pozbędzie się zabawek - wystarczy, że otrzyma zwrot pieniędzy za przesyłkę. Odbiór osobisty nie wchodził w grę, ponieważ umieszczająca ogłoszenie mieszka 400 km od Lubina.

Oszustka poprosiła o dane do wysyłki i przesłała ofierze link, za pośrednictwem którego ta miała wysłać 12 złotych. Oszukana kobieta otworzyła link, zalogowała się do swojego banku i przelała wskazaną kwotę. Następnie otrzymała trzy wiadomość SMS. Nie czytając treści zaakceptowała dodanie do urządzenia osoby zaufanej i dokonała autoryzacji.

ZOBACZ WIDEO: Piontkowski o możliwej dymisji. "Decyzja w rękach premiera"

Dzięki temu oszuści mieli całkowity dostęp do konta i dokonali dwóch transakcji bez autoryzacji. To kosztowało ofiarę prawie 10 tys. złotych. - Coraz częściej otrzymujemy informacje od osób pokrzywdzonych, że rozsyłane są maile łudząco przypominające stronę internetową Poczty Polskiej, prywatnych firm kurierskich, banków itp., co zwiększa wiarygodność oszustów - mówi asp. szt. Sylwia Serafin z KPP w Lubinie.

Policjanci apelują o czujność. Warto pamiętać, że pracownik banku nigdy nie poprosi o zalogowanie na konto poprzez link z SMS-a czy maila. Treści wiadomości należy czytać uważnie i ze zrozumieniem. Nie wolno akceptować żadnych zgód bez upewnienia się, czego dotyczą. Wpisywanie loginu i hasła musi się odbywać na strona zaufanych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
oszuścidolny śląsklubin

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)