RegionalneWrocławKoronawirus. Politechnika Wrocławska pomaga w walce z COVID-19. Naukowcy opracowali specjalne śluzy

Koronawirus. Politechnika Wrocławska pomaga w walce z COVID-19. Naukowcy opracowali specjalne śluzy

Pandemia COVID-19 to temat numer jeden od wielu miesięcy. Nie dziwi więc, że w walkę z chorobą angażują się wszyscy, którzy mają taką możliwość. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej skonstruowali specjalne śluzy ochronne służące do izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem.

Koronawirus. Politechnika Wrocławska pomaga w walce z COVID-19. Naukowcy opracowali specjalne śluzy
Koronawirus. Politechnika Wrocławska pomaga w walce z COVID-19. Naukowcy opracowali specjalne śluzy
Źródło zdjęć: © USK Wrocław
Katarzyna Łapczyńska

Koronawirus w Polsce. Skuteczna izolacja pacjentów zakażonych od zdrowych to fundament walki z COVID-19. Osoby przebywające w szpitalach są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje zachorowania. Tymczasem wiele placówek i oddziałów wciąż nie jest przystosowanych do walki z koronawirusem. Problemem postanowili się zająć naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Koronawirus. Politechnika Wrocławska pomaga w walce z COVID-19. Naukowcy opracowali specjalne śluzy

Prototyp śluzy ochronnej powstał w czerwcu 2020 roku. Jak przekazał w rozmowie z PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej. pomysł na jej zbudowanie narodził się po rozmowie z płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim, anestezjologiem i zastępcą ds. lecznictwa Komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

- Zwrócił on uwagę na problem skutecznej izolacji pacjentów z COVID-19 zwłaszcza w placówkach i na oddziałach do tego nie przystosowanych - wskazał Chrytoniuk.

Czy po Wielkanocy czeka nas wzrost zachorowań? Prof. Mastalerz-Migas: "Istnieje takie ryzyko"

Śluza ochronna jest łatwa w montażu, a na dodatek zapewnia lepszą ochronę niż np. kurtyny paskowe. - Zdecydowaliśmy się na konstrukcję z popularnych w przemyśle aluminiowych profili rowkowych zabudowaną ścianami z poliwęglanu komorowego przy użyciu taśmy dwustronnej - dedykowanej do łączenia tego typu materiałów - powiedział dr inż. Gustaw Sierzputowski z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr. 

Na razie śluzy skonstruowane przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej zamontowane są w szpitalu w Legnicy oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Źródło artykułu:PAP
wrocławkoronawirusCovid-19

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)