Kopalnia Turów. Kolejne protesty. Nie wszyscy chcą energetyki węglowej w Polsce
Zamieszanie wokół kopalni Turów trwa nadal. W piątek we Wrocławiu grupa młodych aktywistów protestowała przeciwko energetyce węglowej w Polsce. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny chce odejścia od węgla.
Kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Przeciwko zamknięciu obiektu protestowały tysiące osób, w tym pracownicy i ich rodziny. Okazuje się jednak, że nie wszyscy Polacy są orędownikami działania kopalni.
Kopalnia Turów. Kolejne protesty. Nie wszyscy chcą energetyki węglowej w Polsce
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny walczy o przeprowadzenie transformacji energetycznej. W piątek młodzi ludzie zebrali się we Wrocławiu pod budynkiem lokalnej elektrociepłowni.
- Domagamy się planu natychmiastowej transformacji, odejścia od węgla. Nie stać nas społecznie, klimatycznie i ekonomiczne na dalsze spalanie węgla. Dalsza ignorancja będzie kosztować nas znacznie pogorszenie jakości naszego życia, będzie skutkować tym, że dalej będziemy napędzać zmiany klimatu - mówił Szymon Kacprzak, cytowany przez Radio Wrocław.
Przez rosnące ceny mieszkań Polacy nie załapią się na programy rządowe? "Wyciągamy wnioski"
- Dążymy do tego, aby w Polsce przeprowadzona została sprawiedliwa transformacja, bo to, co teraz robi polski rząd nie jest sprawiedliwe nawet w stosunku do nas, młodych ludzi - dodał jeden z uczestników protestu.
Aktywiści pod wrocławską elektrociepłownie przynieśli ze sobą plakaty i banery Strajku Klimatycznego. Protest zabezpieczała policja.
Zdaniem protestujących kopalnie mają negatywny wpływ na regiony, w których się znajdują, a aktualna polityka węglowa napędza zmiany klimatyczne i zmniejsza jakość życia Polaków. Inne zdanie mają pracownicy Turowa, którzy obawiają się utraty pracy i boją się o przyszłość swoich rodzin. Konflikt wydaje się nie mieć końca.
źródło: Radio Wrocław