#EKOszenie. Wrocław przedstawia zasady koszenia trawników
Piękna, zielona trawa większości ludzi kojarzy się niezwykle pozytywnie. Zatrzymuje ona wilgoć, wytwarza tlen, pochłania zanieczyszczenia a ponadto jest schronieniem dla owadów i pokarmem dla wielu zwierząt. Miasto Wrocław rusza z kampanią #EKOszenie, promującą korzystną dla środowiska pielęgnację trawników.
29.04.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:47
Miasto Wrocław rusza z kampanią #EKOszenie. Ma ona promować dobre praktyki związane z koszeniem i pielęgnacją trawy. Wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej dostosowuje częstotliwość koszenia m.in. do warunków pogodowych, miejsca występowania trawy i jej wysokości, bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.
#EKOszenie. Wrocław przedstawia zasady koszenia trawników
Zmiany klimatyczne nie omijają Polski, co oznacza, że należy przeciwdziałać temu procesowi mądrym postępowaniem. - EKOszenie jest kolejnym ważnym elementem naszych starań o środowisko. Z podobnych powodów zmieniliśmy zasady sprzątania liści, ale także dostosowujemy politykę gospodarowania wodami opadowymi czy szerzej zazieleniania nawet małych przestrzeni w mieście - tłumaczy w rozmowie z wroclaw.pl Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.
- Ważne jest dostosowanie częstotliwości koszenia do warunków pogodowych. Chcemy, by miejskie trawniki wykazywały się jak największymi zdolnościami retencyjnymi, czyli długiego utrzymywania wody w glebie - dodaje Szymczak-Pomianowska.
Prof. Parczewski mówi, czy trzeba będzie szczepić się 3 dawką preparatu przeciwko COVID-19
Częste koszenie nie sprzyja zatrzymywaniu wilgoci w glebie. To bardzo ważna informacja także dla właścicieli ogródków działkowych czy też posesji przydomowych. Rośliny trawiaste swoją energię wykorzystują po koszeniu do odbudowy części nadziemnej, przez co ich systemy korzeniowe są płytkie. Zbyt częste ścinanie powoduje, że trawa zwyczajnie przesycha i żółknie.
Miasto Wrocław stara się ograniczać koszenie do niezbędnego minimum. - To już trzecia wiosna z kolei, kiedy we Wrocławiu przystępujemy do #EKOszenia, co nie oznacza ekonomicznie a ekologicznie. Nie zaprzestajemy koszenia, ale zmieniamy jego rytm, częstotliwość. Chcemy m.in. aby w mieście powstawało jak najwięcej łąk kwietnych oraz żeby trawa i kwiaty miały możliwość wysiania nasion. Wyższa trawa to wiele korzyści dla środowiska oraz lepsza adaptacja miejskiej przestrzeni do zmian klimatu - wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Oczywiście pasy zieleni przyulicznej czy skrzyżowań ulic są pielęgnowane na bieżąco tak, by nie stwarzać zagrożenia dla ruchu drogowego.