Trwa ładowanie...

Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Historie, zagadki, pamiątki i ploteczki z przeszłości

Przez całe wakacje będzie trwał w tym roku festiwal, tradycyjnie organizowany w Zamku Książ. Gromadzi on fanów historii Dolnego Śląska, pałaców, zamków, ukrytych w nich skarbów i tajemniczych podziemnych korytarzy. Jednak tym razem, wyjątkowo, nie trzeba wyjeżdżać z domu, by zgłębiać fascynujące zagadki regionu.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Historie, zagadki, pamiątki i ploteczki z przeszłościDolnośląski Festiwal Tajemnic. Historie, zagadki, pamiątki i ploteczki z przeszłościŹródło: Materiały prasowe, fot: Earlybird
d5bek5k
d5bek5k

Wirtualną podróż zgotował wszystkich sympatykom Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic koronawirus. Zawsze pod zamkiem Książ gromadziły się ogromne tłumy turystów i lokalnych badaczy. Dlatego dla zachowania bezpieczeństwa ewentualnych uczestników organizatorzy zdecydowali się postawić na sieć.

”Nie chcemy Was zostawiać bez sekretów, barwnych opowieści i przede wszystkim bez kontaktu z ciekawymi wykładowcami. Dlatego zapraszamy na Konferencję Odkrywców on-line w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. W każdą środę i w sobotę na naszym profilu FB będziemy rozmawiać o tajemnicach, skarbach, poszukiwaniach, zamkach, pałacach. Nie zabraknie eksploracji i archeologii, tematów bardzo poważnych, ale i wakacyjnych” - kuszą organizatorzy.

Wydarzenia online merytorycznie są równie wartościowe i ciekawe, a choć odpada możliwość dyskusji na żywo, dochodzi ważny walor: na wykłady i debaty, jakie toczyły się w salach, nie mieścili się wszyscy chętni.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Mroczne tajemnice regionu

Festiwalowe spotkania już się zaczęły. Wirtualni uczestnicy poznali już tajemnice Guenthera Grundmanna, człowieka odpowiedzialnego za zabezpieczanie zabytków w czasie II wojny światowej i historię zaginionego złota Hitlera. O tych tajemniczych dziejach opowiadali Joannie Lamparskiej, pomysłodawczyni festiwalu, podróżniczce, dziennikarce i pisarce z wieloma książkami o dolnośląskich tajemnicach na koncie, specjaliści: Grzegorz Grajewski , autor książki ”Ostatnia tajemnica Guenthera Grundmanna” i Tomasz Bonek, autor ”Zaginionego złota Hitlera”.

d5bek5k

Rozmowy, z których dowiedzieć się można wiele na temat niebezpiecznych ścieżek poszukiwań poniemieckich skarbów, ukrytych pod koniec II wojny światowej, powojennych gier tajnych służb usiłujących rozgryźć te tajemnice i do dziś elektryzujących wiadomości na temat tego majątku materialnego i kulturowego, są nadal do odsłuchania na festiwalowej stronie.

A przed wszystkimi, których te tematy interesują, jeszcze wiele fascynujących chwil. W niedzielę 12 lipca o godz. 15.30 Joanna Lamparska na spotkaniu zatytułowanym ”Imperium małych piekieł i nie tylko”, opowie o swojej najnowszej książce, w której odkryła najmroczniejsze epizody z dziejów Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej. Autorka zapewnia, że w tej rozmowie, prowadzonej przez Piotra Jakuba Fereńskiego, nie zabraknie również lżejszych tematów.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Miejsca, które czekają na odkrywców

To nie koniec lipcowych atrakcji festiwalu. W najbliższych tygodniach poznamy też miejsca, które warto odwiedzić podczas tego lata, odkryć je dla siebie, czasem na nowo. W tym roku czas wypoczynku wakacyjnego dobrze będzie poświęcić na podróże po Polsce.

Wiele z tych wspaniałych lokalizacji na Dolnym Śląsku przeżywa ekonomiczną zapaść po koronawirusowej wiośnie. Pałace, szlaki turystyczne, podziemne korytarze, kopalnie, muzea i miejsca rekreacji czekają na gości z otwartymi ramionami, jest więc gwarancja królewskiego przyjęcia.

d5bek5k

W środę 15 lipca w festiwalowym przekazie będzie można poznać jedno z takich miejsc i jego fantastyczną gospodynię. O godzinie 20 Ela Szumska, właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku opowie o niemieckich ciężarówkach ukrytych w sztolniach, o górnikach, do których ciał usiłuje się dostać i o tajemnicach zalanych poziomów.

W niedzielę 19 lipca Piotrek Baszkiewicz i Marek Dragun, badacze prowadzący prace poszukiwawcze na terenie Wilczego Szańca, dawnej kwatery Hitlera, opowiedzą o zaskakujących odkryciach z czasów II wojny światowej. Kilka dni później, w środę, o Nowej Rudzie, tajemnicach ukrytych u podnóża Gór Sowich, zapomnianej katastrofie kolejowej i jej czterdziestu ofiarach leżących w bezimiennej mogile, opowie Marek Cybulski.

Przemysław Nocuń w wykładzie ”Tajemne życie średniowiecznych zamków” opowie jak naprawdę wyglądała codzienność dawnych dworów, a Bożena Ronowska przedstawi historię słynnego archiwum z czasów II wojny światowej, czyli dokumentów zebrany przez specjalną jednostkę SS pod nadzorem Heinricha Himmlera, a dotyczących procesów o czary z lat 385–1940.

d5bek5k

W sierpniu wielbiciele Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic będą mogli spotkać się realnie. W weekend 8-9 sierpnia Zamek Książ w Wałbrzychu zaprosi na imprezę pod nazwą "Sekrety zamku Książ”.

Odbudowali orle gniazdo. Wielka akcja leśników w Ustrzykach Dolnych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d5bek5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bek5k
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj