PolskaWrocław pożegnał ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

Wrocław pożegnał ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

Wrocław pożegnał ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Trumna z jego ciałem była wystawiona w sali Uniwersytetu Wrocławskiego przez dwanaście godzin z przerwą na mszę świętą pod przewodnictwem abpa Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego.

Pożegnanie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie zaczęło się o godz. 9 jeszcze przed otwarciem Oratorium Marianum dla wrocławian. Ks. kardynał Henryk Gulbinowicz odprawił nabożeństwo Bożego Słowa z udziałem rodziny prezydenta (żoną z córkami), ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim, wojewodą dolnośląskim Aleksandrem Markiem Skorupą oraz prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem.

- Zgromadziliśmy się, aby uczcić naszego rodaka, wielkiego Polaka, ostatniego prezydenta. Jego śmierć napełniła bólem przede wszystkim rodzinę, ale i nas wszystkich - mówił Gulbinowicz. Na zakończenie zaapelował do zgromadzonych: niech jego życie, Polaka, męża stanu, katolika, będzie dla nas wzorem.

Po południu trumna z ciałem prezydenta została przeniesiona przez kompanię honorową Wojska Polskiego do pobliskiego Kościoła Uniwersyteckiego, gdzie podczas nabożeństwa pod przewodnictwem abpa Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego przypomniano sylwetkę ostatniego prezydenta: działalność w Szarych Szeregach w czasie II wojny światowej, aresztowanie przez NKWD i skazanie przez sąd wojskowy na karę śmierci, która ostatecznie została zmieniona na karę 10 lat łagrów.

Wypuszczony z obozu w 1942 r. zasilił szeregi tworzonej w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej i wyszedł wraz z nią do Palestyny. Walczył m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie Kaczorowski pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył przerwaną edukację - studiował w Szkole Handlu Zagranicznego.

Kaczorowski włączył się także w emigracyjną działalność Związku Harcerstwa Polskiego, najpierw jako naczelnik harcerzy w latach 1955-67, następnie jako przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie w latach 1967-88.

Po śmierci prezydenta Kazimierza Sabbata, Kaczorowski został 19 lipca 1989 r. zaprzysiężony na urząd prezydenta na uchodźstwie i pozostał nim półtora roku. 22 grudnia 1990 r. podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie Kaczorowski przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie.

W piątek po godz. 22 zabytkowa sala wrocławskiej uczelni Oratorium Marianum została zamknięta dla wrocławian, ale trumna z ciałem prezydenta pozostanie tam do północy, kiedy wyruszy do Warszawy w asyście Żandarmerii Wojskowej.

W sobotę przed południem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie planowane są uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego.

Kaczorowski - jedna z ofiar katastrofy smoleńskiej - został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 19 kwietnia 2010 roku. 22 października 2012 roku ekshumowano jego ciało oraz ciało drugiej ofiary, pochowanej na Powązkach (na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodzi). Prokuratura wojskowa poinformowała, że badania DNA przeprowadzone we Wrocławiu wykazały błędną identyfikację obu tych osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)