PolskaWrocław pięć minut przed szczytem

Wrocław pięć minut przed szczytem


We Wrocławiu trwają ostatnie przygotowania do piątkowego szczytu przywódców państw Trójkąta Weimarskiego. Na Rynek można jeszcze wejść, jednak od czwartkowego wieczora uliczki otaczające centralny plac miasta są zamknięte dla samochodów. Przy zabezpieczeniu szczytu pracuje 700 policjantów z całego Dolnego Śląska.

Wrocław pięć minut przed szczytem
Źródło zdjęć: © AFP

09.05.2003 | aktual.: 09.05.2003 10:45

Od kilku dni media w stolicy Dolnego Śląska informowały, że w czwartek i piątek wjazd do centrum miasta będzie utrudniony. Ogłaszano, że na wielu ulicach nie wolno będzie zaparkować samochodu. Zakaz dotyczy także posiadaczy abonamentów parkingowych. Nie wszyscy się jednak do tych zaleceń zastosowali.

"Od czwartkowego popołudnia z centrum Wrocławia wywieziono 17 pojazdów, 2 kolejne czekają na odtransportowanie na policyjny parking. Nie mamy doniesień o innych incydentach" - powiedział w piątek Dariusz Boratyn z wrocławskiej policji.

Przy skręcie na sąsiadujący z Rynkiem Plac Solny policja ustawiła blokadę uniemożliwiającą wjazd, mimo to niektórzy kierowcy próbowali w piątkowy poranek skręcać w tym kierunku.

W jednym z rogów Rynku stanęła wielka scena, trwają próby orkiestry, która grała m. in. "Odę do radości", czyli hymn Unii Europejskiej. Na ścianie zabytkowego Ratusza zawisł olbrzymi baner z napisem "Wrocław mówi tak". Plakat jest częścią kampanii przedreferendalnej, jednak jak przyznał rzecznik prasowy Urzędu Miasta Marcin Garcarz, został on celowo powieszony w czasie wizyty przywódców Polski, Niemiec i Francji.

Prezydenci Polski i Francji Aleksander Kwaśniewski i Jacques Chirac oraz Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przylecą do Wrocławia tuż po 14. Oficjalne powitanie zaplanowano na Rynku o godz. 15. Następnie politycy udadzą się do Ratusza na rozmowy trójstronne, po których spotkają się na konferencji prasowej z dziennikarzami. Na godzinę 18 zaplanowano spotkanie gości ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego.

Później goście przejdą spod Uniwersytetu do Piwnicy Świdnickiej, gdzie prezydent Kwaśniewski wyda uroczysty obiad na cześć zagranicznych dostojników. Prezydent Francji i kanclerz Niemiec będą mieli okazję spróbować m.in. marynowanych plastrów halibuta w soli morskiej i ziołach ogrodowych, pierożków z kaczką w sosie ze świeżych ziół, combra sarny pieczonego w grzybach ze szpinakowymi kluseczkami i sosem piernikowym oraz sufletu z twarogu ze świeżymi malinami.

Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana w 1991 r. przez ministra spraw zagranicznych RFN Hansa Dietriecha Genschera w Weimarze. Wtedy to spotkali się szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec. Efektem spotkania była wspólna deklaracja o bliskiej współpracy trzech państw w dziedzinie wojskowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej, a także w polityce zagranicznej wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Od 1996 r. zaczęli się również konsultować ministrowie obrony wymienionych państw. W 1998 r. w Poznaniu doszło do pierwszego szczytu w ramach Trójkąta Weimarskiego z udziałem przywódców trzech państw: Helmuta Kohla, Jacquesa Chiraca i Aleksandra Kwaśniewskiego. Rok później w Nancy we Francji i w roku 2001 w Hambach, w Niemczech. (reb)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)