Trwa ładowanie...

Wrocław: oficjalne otwarcie gmachu Narodowego Forum Muzyki

W piątek, 4 września, po kilka latach budowy, otwarty zostanie oficjalnie gmach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Na inaugurację zaplanowany uroczysty koncert z udziałem wrocławskich artystów.

Wrocław: oficjalne otwarcie gmachu Narodowego Forum MuzykiŹródło: WP, fot: Michał Dzierżak
dvxlddh
dvxlddh

22 grudnia 2009 miasto Wrocław podpisało umowę na budowę gmachu NFM przy pl. Wolności. Niebawem ruszyły prace budowlane, które z przerwami i nie bez problemów trwały do 2015 r. Teraz, potężny budynek można oglądać już w pełnej krasie, a jego oficjalne otwarcie zaplanowano na 4 września 2015 r. To inauguracja działalności istniejącego instytucjonalnie od 2014 NFM w nowym gmachu.

4 września w Sali Głównej budynku przy pl. Wolności o godzinie 19.00 odbędzie się uroczysty koncert inauguracyjny, podczas którego widzom zaprezentują się wrocławscy artyści. W programie koncertu znajdzie się m.in. kompozycja Krzysztofa Pendereckiego O gloriosa virginum, Te Deum Josepha Haydna, Orawa Wojciecha Kilara oraz Hommage à Oskar Dawicki Pawła Mykietyna. Oprócz zaproszonych gości, na widowni tego wieczoru zasiądą również melomani, którym udało się zdobyć bilety w organizowanych przez NFM konkursach.

5 września to w gmachu Narodowego Forum Muzyki dzień otwarty, podczas którego całkiem za darmo będzie okazja posłuchać zespołów NFM. Od 11.00 do 15.00 zaprezentują się one w krótkich, 20-minutowych koncertach, wykonując kompozycje m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Piotra Czajkowskiego, Gioacchino Rossiniego, Josepha Brahmsa czy Witolda Lutosławskiego. Wejściówki na koncerty będą dostępne w kasach na godzinę przed ich rozpoczęciem.

O godzinie 20.00 w sobotę, przed gośćmi NFM zaprezentuje się trio – Bachar Khalifé, Pascal Schumacher i Francesco Tristano. Jak zapewniają organizatorzy, w ich muzyce każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy klasycy w Bachowskim repertuarze Schumachera, jak i sympatycy awangardy w kolażu arabskiej kultury muzycznej i rytmicznej sceny francuskiej w wykonaniu Bachara Khalifé.

dvxlddh

Na 21.30 zaplanowany jest finał instalacji [muzyka_jest], trwającej przez piątek i sobotę na dziedzińcu budynku Narodowego Forum Muzyki. Instalacja składa się z dwóch części – Białego Sześcianu, z którego wydobywać się dźwięki współczesnych kompozycji i opowiadającej o naturze dźwięku nocnego mappingu na fasadzie gmachu. W planowanym na sobotni wieczór finale zaprezentuje się Chór Chłopięcy NFM, hiszpańska skrzypaczka oraz tancerka tańca współczesnego.

W niedzielę o 19.00 koncertem „1966-2015: Uwertura!” zwieńczony zostanie muzyczny weekend w NFM, a jednocześnie zainaugurowany kolejny, jubileuszowy, 50. festiwal Wratislavia Cantans. „1966-2015: Uwertura!” to powtórzenie koncertu, który rozpoczął w 1966 r. pierwszy Wrocławski Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”. Utwory Mikołaja Zielińskiego, Andrzeja Koszewskiego, Oliviera Messiaena, Konstantego Regameya oraz Krzysztofa Pendereckiego wykonają muzycy pod batutą Agnieszki Franków-Żelazny, Piotra Karpety oraz Benjamina Shwartza.

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 19 września. Patronat nad nią objęło miasto Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dvxlddh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvxlddh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj