Trwa ładowanie...

Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce będzie miał oficera pieszego

Już niedługo Wrocław, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie miał swojego oficera pieszego. Zajmie się on dostosowywaniem planów zagospodarowania pod kątem ruchu pieszego. Swoją pracę oficer pieszy zacznie jeszcze w pierwszym kwartale 2015 r.

Share
Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce będzie miał oficera pieszego
Źródło: Facebook / Wroclove
d2x3qh9

Jeszcze w pierwszym kwartale 2015 r. pracę przy Urzędzie Miejskim Wrocławia rozpocznie oficer pieszy. Stworzenie nowego stanowiska to efekt inicjatywy, jaką w 2014 r. zaprezentowali miejscy aktywiści podczas Wrocławskiego Forum Miejskiego. Pomysł ten był negocjowany również z prezydentem Wrocławia, Rafałem Dutkiewiczem, który przychylił się do tej inicjatywy.

Do 27 stycznia 2015 r. potrwa nabór wewnętrzny na stanowisko ds. rozwoju przestrzeni publicznej dla ruchu pieszego. Oznacza to, że pieszego oficera, wybiorą spomiędzy siebie miejscy urzędnicy - mimo że na powołane kilku lat temu stanowisko oficera rowerowego wybrany został człowiek spoza struktur UM, pracujący wcześniej jako oficer rowerowy w Cork w Irlandii Daniel Chojnacki.

d2x3qh9

Czym zajmować się będzie oficer pieszy? Przede wszystkim będzie głosem pieszych mieszkańców Wrocławia we wszelkich planach rozwoju przestrzeni publicznej w mieście - przedstawiać będzie ich potrzeby oraz opracowywał stosowne rozwiązania, mające na celu usprawnić ruch pieszy. Będzie miał na celu również prowadzenie negocjacji z licznymi instytucjami i urzędami oraz współpracę z nimi. Oficer pieszy zajmie się także dostosowaniem przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jakub Nowotarski, twórca inicjatywy Pieszy Wrocław uważa, że wprowadzenie oficera pieszego to dobry pomysł, czerpiący z zachodnich standardów. Dodaje, że przed pieszym oficerem jest do rozwiązania wiele spraw, z którymi od lat borykają się wrocławscy piesi. - Przede wszystkim jest to problem krótko trwającego zielonego światła dla pieszych na dużych skrzyżowaniach oraz utrudnianie ruchu na chodnikach poprzez parkowanie tam samochodów - zauważa.

d2x3qh9

Podziel się opinią

Share
d2x3qh9
d2x3qh9
Więcej tematów