Wręczono Polsko-Niemieckie Nagrody Młodzieży
Projekty poświęcone historii i jej upamiętnieniu - "Przyjaciel i wróg" oraz "Język sprawców - język ofiar" zostały uhonorowane Polsko-Niemieckimi Nagrodami Młodzieży. Wyróżnienia wręczono we Wrocławiu.
28.01.2010 | aktual.: 29.01.2010 09:37
Nagrody przyznaje raz na trzy lata międzynarodowa organizacja - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Wyróżnienia dostają najciekawsze polsko-niemieckie i trójstronne (z dodatkowym udziałem partnera spoza Polski i Niemiec) projekty w wybranej kategorii tematycznej. W 2009 r. młodzież przygotowywała projekty pod hasłem "Zachować pamięć".
Jak poinformowała Aleksandra Milewska-Czachur z biura prasowego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, jury, w którego skład wchodzą m.in. polscy i niemieccy historycy, dziennikarze oraz posłowie Bundestagu i Sejmu, oceniało 59 projektów. Przyznano dwie nagrody główne i trzy wyróżnienia. Nagrody wręczyli wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski i sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży Josef Hecken.
W kategorii projektów szkolnych główna nagrodę otrzymał polsko-niemiecko-bośniacki projekt "Przyjaciel i wróg". Został on przygotowany przez uczniów ze szkół w Toruniu, Syke (Niemcy) i Sarajewie. Młodzież podczas spotkania w Bośni, które odbyło się jesienią 2009 r., przeanalizowała wybrane filmy opowiadające o zmianach politycznych w swoich krajach w latach 80. i 90. W wyniku tego spotkania oraz wywiadów ze znanymi osobami powstanie film, który ma pomóc młodym ludziom poznać kluczowe wydarzenia z najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej.
W kategorii pozaszkolnej został nagrodzony projekt "Język sprawców - język ofiar". To 28 tekstów literackich powstałych w efekcie warsztatów pisarskie, które odbyły się w kwietniu ubiegłego roku w Oświęcimiu. Młodzi ludzie badali historię byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau pod kątem języka i komunikacji w obozowym życiu.
Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla projektów: "Common past, common future, looking for a dialogue", "Niełatwe pytania - niełatwe odpowiedzi" oraz "Historia da się lubić".
Międzynarodowa organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży powstała z inicjatywy rządów Polski i Niemiec w 1991 r. Organizacja dotuje spotkania młodych ludzi z obu krajów oraz organizuje m.in. szkolenia i konferencje. Jej biura znajdują się w Warszawie i Poczdamie.