Wręczono nagrody im. ks. J. Tischnera
W ogrodach wydawnictwa Znak w Krakowie wręczono nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Tegorocznymi laureatami zostali: ksiądz Tomasz Węcławski, Wiktor Osiatyński oraz siostry Teresa i Marta Sawickie. Nagrodą specjalną został pośmiertnie uhonorowany Zygmunt Kubiak.
08.05.2004 | aktual.: 08.05.2004 17:43
Ksiądz prof. Tomasz Węcławski, autor książki "Królowanie Boga. Dwa objaśnienia wyznania wiary Kościoła" został uhonorowany za "pisarstwo religijne lub filozoficzne stanowiące kontynuację Tischnerowskiego 'myślenia według wartości'".
Jak mówił w sobotę ks. Adam Boniecki, przewodniczący kapituły nagrody, lektura książki ks. Węcławskiego "jest trudna, zwłaszcza dla starego pokolenia wychowanego na bardzo logicznym systemie wykładu wiary, ale często dalekim od naszych pytań i niepokojów".
Wiktora Osiatyńskiego nagrodzono za książkę "Rehab" (Iskry) w kategorii "publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować 'nieszczęsny dar wolności'".
Członek kapituły Jarosław Gowin, podkreślał, że "Rehab" to opowieść niezwykła, przejmujący do szpiku kości opis duchowej wędrówki w poszukiwaniu własnych korzeni i rzeczywistości, od której oddziela bohatera alkohol. "Ta książka wielu czytelnikom pomoże uniknąć cierpienia, odnaleźć drogę wyjścia z piekła i znaleźć sposób na dobre życie" - uważa Gowin.
Za "inicjatywy duszpasterskie i społeczne współtworzące 'polski kształt dialogu' Kościoła i świata" nagrodzone zostały siostry Teresa i Marta Sawickie, które od 1980 roku prowadzą społecznie w Krakowie kuchnię dla ubogich. "Przyznanie tej nagrody siostrom Sawickim to pokazanie, że można wyjść poza współczucie, narzekania i roszczenia wobec innych" - powiedział ks. Boniecki. Siostry Sawickie stwierdziły, że "pracują, by pokazać światu, że dobro zawsze zwycięża".
Laureaci otrzymali statuetkę nagrody, zaprojektowaną przez Mariana Gromadę oraz 15 tys. zł.
Jury przyznało też w tym roku dodatkową nagrodę specjalną. Uhonorowano nią pośmiertnie Zygmunta Kubiaka za całość twórczości translatorskiej ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczenia "Wyznań" św. Augustyna.
Po raz pierwszy wręczono stypendium im. ks. Józefa Tischnera, które pozwala na półroczny pobyt w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu. Otrzymał je Michał Łuczewski, absolwent Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych przy UW i doktorant socjologii.
Nagrody wydawnictwa i miesięcznika Znak im. ks. Józefa Tischnera zostały przyznane już po raz czwarty w ramach Dni Tischnerowskich w Krakowie.
Zmarły 28 czerwca 2000 r. ksiądz profesor Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku krakowskich uczelni. W 1981 r. został kapelanem zjazdu "Solidarności".