PolskaWręczono medale "Zasłużony dla tolerancji"

Wręczono medale "Zasłużony dla tolerancji"

Była komisarz UE prof. Danuta Huebner, ks. Adam Boniecki, prof. Barbara Engelking, prof. Jerzy Jedlicki, redaktor Ewa Ewart - to niektórzy z nagrodzonych w tym roku medalem "Zasłużony dla Tolerancji". Ich wręczenie odbyło się w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Nagrody przyznaje istniejąca od 1993 roku Fundacja Ekumeniczna "Tolerancja".

Wręczono medale "Zasłużony dla tolerancji"
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

"Za działania na rzecz propagowania tolerancji w kraju i za granicą" nagrodzona została prof. Danuta Huebner. Jest ona autorką wydanej w tym roku księgi, opracowanej pod redakcją byłego ministra spraw zagranicznych Niemiec Joschki Fischera, która zawiera opis sytuacji w Europie.

Huebner zaznaczyła, że w Europie coraz częściej mamy do czynienia z przypadkami nienawiści i nietolerancji, dlatego - jak powiedziała - konieczne jest "wyciągnięcie ręki, gotowość do dialogu i szukanie tego co łączy". Huebner negocjowała członkostwo Polski w UE, a następnie była komisarzem UE, obecnie zasiada w Parlamencie Europejskim (startowała z listy Platformy Obywatelskiej)
.

Nagrodzony został także były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki. Dziękując za wyróżnienie powiedział, że tolerancja jest przejawem szacunku dla drugiego człowieka. Dodał, że nie można na niej poprzestać - konieczna jest miłość drugiego człowieka.

Odznaczenie otrzymali też profesorowie: Barbara Engelking-Boni z Zespołu Badań nad Zagładą Żydów PAN oraz prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN. Prof. Engelking-Boni jest badaczem martyrologii Żydów, autorką wielu publikacji, m.in. "Historii Żydów Polskich przed, w czasie i po Zagładzie", a prof. Leociak bada sposób opisywania martyrologii, pamiętniki z czasów Holokaustu. Jak powiedziała Engelking-Boni "nie ma obrazu czarno-białego tej martyrologii, stosunek do Zagłady jest zróżnicowany".

Nagrodzony został także prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel za działania na rzecz zrozumienia między różnymi wyznaniami. Odbierając nagrodę, zaznaczył, że nie zrezygnuje z "podejmowania nowych wyzwań, aby otwierać się na dialog międzywyznaniowy i międzyreligijny".

Za działania na rzecz tolerancji został nagrodzony także historyk, prof. Jerzy Jedlicki, który - jak podkreślono w laudacji - jest badaczem dziejów inteligencji XIX-wiecznej. Odbierając nagrodę, powiedział, że "nadmiar tolerancji dla nietolerancji jest największym problemem". Zaznaczył, że ten nadmiar tolerancji występuje w działaniach policji sądów i prokuratur dla łamania prawa, dla mowy nienawiści.

Wśród nagrodzonych jest dziennikarka Ewa Ewart, producentka filmów dokumentalnych i dziennikarz dochodzeniowy BBC. Nakręciła filmy m.in. o separatystycznej organizacji baskijskiej ETA, tragedii w Biesłanie, Borysie Jelcynie, Władimirze Putinie i katastrofie smoleńskiej. Odbierając nagrodę powiedziała, że "dużą rolę do odegrania na rzecz tolerancji mają media".

Nagrodę odebrał też prof. Ronald Hill z Irlandii, działający na rzecz zrozumienia i tolerancji katolików i protestantów. Wyróżnienie dla przewodniczącego Europejskiego Kongresu Żydów Moshe Kantora z Rosji odebrał dyrektor Teatru Żydowskiego Szymon Szurmiej.

Medale "Zasłużony dla Tolerancji" wręczono po raz czternasty. Są przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz zwalczania przejawów nacjonalizmu, szowinizmu i antysemityzmu oraz dla budowania stosunków międzywyznaniowych i narodowościowych na zasadach równoprawności. Wśród nagrodzonych w ubiegłych latach byli m.in. Jerzy Giedroyc, Jacek Kuroń, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Fundacja im. Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Józef Oleksy, Krzysztof Teodor Toeplitz, Andrzej Zoll i Barbara Skarga.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)