Trwa ładowanie...
26-07-2012 23:17

Wrak prezydenckiego Tupolewa trafi do Mińska Mazowieckiego


Wrak prezydenckiego Tupolewa ze Smoleńska ma trafić do hangaru w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim - dowiedział się reporter programu "Polska i Świat" TVN24, Piotr Świerczek.

Wrak prezydenckiego Tupolewa trafi do Mińska MazowieckiegoŹródło: AFP, fot: Natalia Kolesnikova
d2jznxz

Właśnie w bazie w Mińsku powstał specjalny hangar przeznaczony do przechowania wraku samolotu. W niedzielę do Rosji udaje się ekipa prokuratorów i ekspertów wojskowych, którzy mają przygotować operację ściągnięcia wraku do Polski - po tym, jak zgodzą się na to rosyjskie władze.

W Mińsku cały czas stoi wycofany ze służby Tupolew o numerze 102, którego sprzedaż została wstrzymana do chwili zakończenia polskiego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Katastrofa polskiego samolotu wojskowego w Smoleńsku, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego, była drugą pod względem liczby ofiar katastrofą w historii polskiego lotnictwa. Była też największą pod względem liczby ofiar w dziejach Sił Powietrznych RP. W katastrofie zginęło 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące delegacji polskiej na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

d2jznxz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jznxz
Więcej tematów