Trwa ładowanie...

Wracają stamtąd z obrączką na palcu. Park Zamkowy przyciąga turystów

Jeden z najpiękniejszych parków w Polsce znajduje się w Żywcu. Kiedyś było tam ponuro i nieciekawie, a teraz jest pięknie.

Park w ŻywcuPark w ŻywcuŹródło: Licencjodawca, fot: zywiec.pl
d29zijm
d29zijm

Park w Żywcu, zwany też Parkiem Zamkowym, to dawny ogród założony w 1712 r. na ówczesną włoską modę. Obiekt wpisany jest jako część zespołu zamkowego do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

W 1838 r. żywiecki park przeszedł na własność rodziny Habsburgów. W 2009 r. dzięki unijnym funduszom miejsce to zostało poddane gruntownej rewitalizacji. Była ona niezbędna, ponieważ żywiecki park przez lata zaniedbań zaczął już straszyć wyglądem.

Zamek był w ruinie

- Najbardziej zaniedbaną częścią całego kompleksu był Stary Zamek. On był w ruinie. Jak dzisiaj - po realizacji projektu, który został ukończony w 2009 r. - popatrzy się na dawne zdjęcia Starego Zamku, to one przerażają. Natomiast po przeprowadzonej rewitalizacji, jest to jeden z najpiękniejszych obiektów niesakralnych w mieście - przekazał Wirtualnej Polsce burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Stary Zamek w Żywcu Licencjodawca
Stary Zamek w ŻywcuŹródło: Licencjodawca, fot: zywiec.pl

Dziś miejsce to przyciąga turystów. Znajdują się tam również Muzeum Miejskie oraz Urząd Stanu Cywilnego. W ten sposób stało się centralnym miejscem w Żywcu, które służy nie tylko turystom, bardzo chętnie przyjeżdżającym do miejscowości na południu Polski, ale również mieszkańcom.

d29zijm

- Nie wiem, z jakim skutkiem, ale kiedy idą tam zwiedzający, to… czasami wracają z obrączką na palcu. Prawdopodobnie większość jest więc zadowolona. Jest to miejsce na pewno bardzo potrzebne, które przydaje się nam wszystkim. Realizacja projektu zakończyła się pełnym sukcesem. Park się podoba i mieszkańcom, i turystom, którzy corocznie odwiedzają Żywiec w liczbie kilkudziesięciu tysięcy - dodał burmistrz Szlagor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Restaurator z Łeby ujawnia. Polacy znaleźli sposób nad Bałtykiem

Wcześniej lata zaniedbań i brak pieniędzy, a także możliwości pozyskania środków zewnętrznych, powodowały, że we wspomnianym miejscu było ponuro i mało ciekawie. Teraz jest pięknie, atrakcyjnie i pomimo tego, że od rewitalizacji upłynęło już kilkanaście lat, cały czas obiekt ten jest naprawdę urokliwy.

d29zijm

Mądry projekt i… panie na szpileczkach

- To, że był to mądry projekt, świadczy fakt, że na obiekcie znajduje się też Pałac Habsburgów, który niestety popada w coraz większą ruinę. Nie został on objęty rewitalizacją, ponieważ jest tam inny właściciel i nie udało się pozyskać funduszy na ten cel - podkreślił Antoni Szlagor.

Fontanna w Parku Zamkowym w Żywcu Licencjodawca
Fontanna w Parku Zamkowym w ŻywcuŹródło: Licencjodawca, fot: zywiec.pl

Niezadowolonych jest naprawdę niewielu… - Niektóre panie po rewitalizacji ścieżek i przywróceniu im pierwotnego charakteru były nieco zaskoczone, bo o wiele trudniej niż wcześniej spaceruje się tam na szpileczkach. Ale te panie są w zdecydowanej mniejszości, gdyż większość odwiedzających park jest bardzo zadowolona i zachwyca się tą strefą wypoczynku - podsumował burmistrz Żywca.

d29zijm

Projekt "Rewitalizacja i zagospodarowanie kulturalne kompleksu Starego Zamku i Parku Habsburgów w Żywcu" został zrealizowany w ramach programu "Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego" - perspektywa na lata 2004-06 - z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wartość projektu wyniosła 3 749 709,63 zł, zaś dofinansowanie z Unii Europejskiej - 2 811 532,11 zł. Beneficjentem była gmina Żywiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29zijm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29zijm
Więcej tematów