Wpłynęła trzecia oferta kupna domu papieskiego w Wadowicach
Trzecia oferta kupna domu rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach wpłynęła do biura krakowskiego mecenasa Mirosława Klebera, pełnomocnika właściciela nieruchomości Rona Balamutha. Prawnik poinformował w piątek, że napłynęła z Polski.
Dodał, że nie stoi za nią osoba fizyczna.
06.01.2006 | aktual.: 06.01.2006 12:51
Mecenas Kleber powiedział, że trzecia oferta nie ma związku z tymi, których nadejścia się spodziewał. Liczył, że formalna oferta napłynie od oferenta z Polski, który kontaktował się bezpośrednio z Ronem Balamuthem. Właściciel nieruchomości skierował go do swego reprezentanta. Kleber spodziewał się też ofert od jeszcze innych podmiotów, które ostatnio kontaktowały się z nim telefonicznie.
Tuż przed końcem ubiegłego roku oferty kupna domu rodzinnego Jana Pawła II złożyli: krajowa spółka giełdowa oraz osoba fizyczna z południa Polski. Oferenci nie występują wspólnie, a ich oferty są od siebie niezależne. Z nimi rozpoczęły się już negocjacje.
Wszyscy trzej oferenci deklarują, iż w przypadku kupna domu zachowany zostanie jego charakter - miejsca pamięci o polskim papieżu. Tego samego chce Ron Balamuth.
Balamuthowie - Rozalia i Yechiel - nabyli kamienicę w 1911 roku. Dom mieści się tuż przy wadowickim rynku, obok bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Ma powierzchnię około 500 m kw.
Rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia Wojtyłowie - wraz z 13-letnim synem Edmundem zamieszkali w tym domu w 1919 r. Zajmowali dwa pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze. 18 maja 1920 r. urodził się ich syn, Karol.
Po śmierci matki w 1929 r. rodzina zajmowała pokój z kuchnią. Latem 1938 roku Wojtyła senior wraz z synem Karolem opuścili Wadowice i przeprowadzili się do Krakowa. Obecnie w domu mieści się muzeum Jana Pawła II, które otwarto 18 maja 1984 roku - w 64. rocznicę urodzin papieża.