"Wpisanie okolic Pałacu Kultury do rejestru zabytków to absurd"
W ocenie wiceprezydenta stolicy Jacka
Wojciechowicza, pomysł wpisania okolic Pałacu Kultury i Nauki do
rejestru zabytków jest "absurdalny".
18.07.2008 | aktual.: 18.07.2008 15:50
O propozycji wpisania parku znajdującego się w okolicy Pałacu Kultury i Nauki do rejestru poinformowała stołeczna Gazeta Wyborcza. Według gazety, na pomysł wpadło w czerwcu dwóch śródmiejskich radnych PiS: Marcin Wawrzyniak i Jarosław Krajewski. Przez media przetoczyła się wtedy dyskusja nad fragmentem wywiadu prasowego prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz: "Zabudowa w parku Świętokrzyskim stanie. Nie wiem jeszcze, jak będzie intensywna, ale rejon skrzyżowania Emilii Plater i Świętokrzyskiej jest zbyt cenny, by rosły tam tylko drzewa".
Pójdźmy dalej, wpiszmy cały bajzel do rejestru zabytków, a unikniemy wielu problemów - ironizował w rozmowie z dziennikarzami Wojciechowicz.
Weźmy stadion narodowy. Po co się tak napinać, po co się tak wysilać. Wpiszmy go do rejestru zabytków, odrestaurujmy i będziemy mieli ekstra stadion - mówił.
Ja się dziwię, że w rejestrze zabytków nie znalazły się jeszcze kadety (KDT - kupieckie domy towarowe), bo w zasadzie już też powinny zostać tam wpisane, to jakieś dziwne przeoczenie - mówił Wojciechowicz. Tam jest trybuna, gdzie Gomułka stał i przemawiał - zacna rzecz; tam są fontanny, może one akurat byłyby ok, ale wpisanie tego wszystkiego do rejestru powoduje, że nie będzie ruchu, żeby tam coś zrobić - wyliczał Wojciechowicz.
Wojciechowicz wyraził nadzieję, że do realizacji pomysłu wpisania okolic PKiN do rejestru nie dojdzie. To w znakomity sposób utrudni rozwój miasta i przede wszystkim przeobrażenie tego terenu - powiedział.
O ile godzimy się, że jest Pałac Kultury, że stoi i będzie stał, to chyba raczej ciężko będzie znaleźć kogoś w Warszawie, kto będzie chciał zakonserwować cały ten teren urbanistyczny, a tak naprawdę bałagan, który tam jest - dodał Wojciechowicz.
Jak podaje gazeta, wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska chce objąć opieką całe założenie architektoniczne wokół PKiN: fontanny, obeliski, zegar słoneczny, pawilony Dworca Śródmieście wraz z zachowaniem ich funkcji, a nawet trybunę honorową z czasów PRL na pl. Defilad.