Trwa ładowanie...
d188xo9

Wpadka w programie Tomasza Lisa. Jest opinia KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oceniła, że autorzy audycji "Tomasz Lis na żywo" nie zachowali należytej staranności podczas weryfikacji materiałów dotyczących tweeta Kingi Dudy wykorzystanych w ostatnim odcinku programu. Jednocześnie KRRiT stwierdziła, że zarząd TVP podjął właściwe działania, przepraszając córkę kandydata PiS na prezydenta podczas głównego wydania "Wiadomości".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Lis
Tomasz Lis (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d188xo9

Chodzi o program "Tomasz Lis na żywo" wyemitowany 18 maja w TVP2. Dziennikarz rozmawiał w nim m.in. z aktorem Tomaszem Karolakiem na temat kampanii wyborczej. Lis cytował rzekomy wpis Kingi Dudy z Twittera mówiący, że tata obiecał jej, że jak zostanie prezydentem, zwróci Oscara przyznanego za film "Ida". Szybko okazało się jednak, że wpis pochodzi z fałszywego konta córki kandydata PiS. Na portalach społecznościowych posypały się głosy krytyki, a sztabowcy Dudy zapowiadali podjęcie wobec dziennikarza kroków prawnych.

Lis i Karolak tuż po programie przeprosili Andrzeja Dudę i jego córkę na Facebooku i Twitterze. We wtorek dziennikarz pojawił się na antenie TVP Info - znów przepraszał i tłumaczył, że za wpadkę odpowiadają jego współpracownicy. Oświadczenie z przeprosinami odczytał też prowadzący główne wydanie "Wiadomości" w TVP1 Piotr Kraśko. Lis przeprosił również osobiście Andrzeja Dudę w redakcji "Faktu".

Odpowiedź KRRiT

d188xo9

Szefowa sztabu Dudy Beata Szydło po programie wysłała do KRRiT skargę. Krajowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po przeanalizowaniu sprawy opublikowała na swojej stronie odpowiedź.

Przewodniczący Rady Jan Dworak stwierdził, że autorzy programu nie zachowali należytej staranności podczas weryfikacji materiałów wykorzystywanych podczas programu, "w efekcie czego, w audycji znalazły się nieprawdziwe i krzywdzące informacje dotyczące p. Kingi Dudy, córki kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy". Jednocześnie Dworak uznał, że zarząd TVP podjął właściwe działania zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z emisją programu.

Szef KRRiT przyznał też, że zgodnie z prawem prasowym w przypadku rozpowszechniania w programie nieprawdziwych informacji stronie przysługuje prawo do żądania sprostowania.

"Telewizja Polska zamieściła sprostowanie wraz z przeprosinami na swojej głównej antenie w porze największej oglądalności. Ewentualne inne działania, dotyczące współpracy z zewnętrzną firmą producencką przygotowującą audycję "Tomasz Lis na żywo", pozostają w wyłącznej gestii zarządu Telewizji Polskiej" - napisano w oświadczeniu.

d188xo9

Podziel się opinią

Share

d188xo9

d188xo9
Więcej tematów