Trwa ładowanie...
d3bpp9p

"WP": Rosja bojkotuje sesję OBWE z powodu zakazu wjazdu dla jej delegatów

Rosja zapowiedziała bojkot rozpoczynającej się w niedzielę sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Helsinkach, ponieważ sześciu członkom rosyjskiej delegacji, objętym zachodnimi sankcjami, odmówiono wiz - pisze "Washington Post".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"WP": Rosja bojkotuje sesję OBWE z powodu zakazu wjazdu dla jej delegatów
(Wikimedia Commons, Fot: Julie Mineeva)
d3bpp9p

Fińskie MSZ oświadczyło, że nie przewiduje żadnych wyjątków jeśli chodzi o osoby objęte zakazami podróżnymi, nałożonymi w związku z rolą Rosji w konflikcie na Ukrainie. Podkreślono też, że pozostali członkowie 15-osobowej delegacji są w Finlandii mile widziani.

Wśród objętych zakazem jest przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Siergiej Naryszkin. W czwartek powiedział on dziennikarzom, że Kreml uważa za "niedopuszczalne" próby okrojenia rosyjskiej delegacji i z tego powodu Rosja zbojkotuje spotkanie. Naryszkin wyraził nadzieję, że rosyjska delegacja weźmie udział w kolejnym posiedzeniu OBWE, które ma się odbyć na jesieni w Mongolii - podaje "Washington Post".

W związku z odmową fińskich władz Kreml wezwał ambasadora Finlandii w Rosji, żeby złożyć formalną skargę. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał decyzję "oburzającą".

d3bpp9p

- Nawet wziąwszy pod uwagę nielegalną decyzję Unii Europejskiej w sprawie sankcji, przy okazjach takich jak ta powinny obowiązywać wyjątki - powiedział agencji Interfax przedstawiciel rosyjskiego MSZ Igor Niewierow.

W tym roku posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE upamiętni 40. rocznicą podpisania w Helsinkach aktu końcowego KBWE, poprzedniczki OBWE.

W liście do członków Zgromadzenia przewodniczący ZP OBWE, znany fiński polityk Ilkka Kanerva poinformował, że o podtrzymaniu zakazu zdecydował fiński rząd, a nie sama OBWE. - Z drugiej strony sankcje UE obowiązują z powodu wyraźnego i poważnego naruszenia norm międzynarodowych przez Federację Rosyjską - napisał w liście, którego kopię otrzymał "Washington Post".

d3bpp9p

Podziel się opinią

Share
d3bpp9p
d3bpp9p
Więcej tematów