Trwa ładowanie...
d1m3lgk
badanie
07-01-2002 17:10

WOŚP: badania słuchu u noworodków

Jeszcze w tym roku ruszy unikalny na skalę europejską program przesiewowych badań słuchu u noworodków - poinformował doc. Bohdan Maruszewski z Centrum Zdrowia Dziecka, członek Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

d1m3lgk
d1m3lgk

_ Mamy nadzieję, że program ruszy za trzy miesiące. Teraz musimy przeszkolić 1500 osób_ - powiedział Maruszewski. Fundacja opracowuje również bazę danych. Każde urządzenie diagnostyczne trafi do szpitala wraz z komputerem i łączem internetowym. Pozwoli to na przebadanie prawie 400 tys. dzieci rocznie - podkreślił Maruszewski.

Wśród ok. 360 tys. dzieci rodzących się co roku w Polsce ok. 1,6 tys. to dzieci niedosłyszące. Prawidłowy słuch jest potrzebny m.in. do tego by dziecko mogło wykształcić tzw. mowę wewnętrzną, będącą podstawą procesu myślenia. Specjaliści podkreślają, że wczesne wykrycie wady to szansa na harmonijny rozwój dziecka.

_ Ten program jest potrzebny. Teraz nie ma badań populacyjnych i nie zawsze wada jest wykrywana odpowiednio wcześnie. Niestety, z powodu późnego wykrywania protezuje się lub implantuje dzieci już kilkuletnie, co odbywa się z dużą stratą dla ich rozwoju_ - powiedział lekarz foniatra Jacek Konca ze Specjalistycznej Poradni Medycyny Rodzinnej w Toruniu.

_ Kiedy program ruszy cała populacja noworodków będzie poddana badaniom w kierunku wykrycia wady słuchu_ - podkreślił Maruszewski. Dodał, że będzie to możliwe dzięki temu, że WOŚP zakupiła aparaturę diagnostyczną dla wszystkich 443 oddziałów noworodkowych. (reb)

d1m3lgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m3lgk
Więcej tematów