Woody Allen w Fabryce Trzciny
Woody Allen, jeden z najpopularniejszych
współczesnych reżyserów skończył 70 lat. Nieznane
oblicze tego filmowca będziemy mięli okazję poznać 31
grudnia, kiedy Allen wystąpi ze swym zespołem jazzowym w
stołecznej Fabryce Trzciny.
Allen Stewart Konigsberg urodził się w 1935r w Nowym Jorku w rodzinie o korzeniach żydowskich. Nie cierpiał szkoły i wolał siedzieć w domu grając jazz na klarnecie albo wymyślając kawały, które posyłał do gazet. Został wyrzucony z Uniwersytetu Nowojorskiego po pierwszym roku, ponieważ oblał zajęcia z filmu.
W 1952 roku zmienił nazwisko na Woody Allen, ponieważ postanowił zostać komikiem i uznał, że Konigsberg to za poważne nazwisko do takiej profesji. Występował w kafejkach i małych klubach, pisał skecze i scenariusze dla programów satyrycznych, teksty do programów telewizyjnych. Od 1960 roku Allen prowadził w telewizji show na żywo. Jego dowcipy były tak popularne, że do końca dekady wydał trzy płyty z ich nagraniami.
W 1965 Woody napisał scenariusz do filmu Clive'a Donnera "What's New, Pussycat?" i zagrał w nim główną rolę. Był to wstęp do późniejszego, ekranowego wcielenia Allena. W 1969 wyreżyserował swój pierwszy film - "Bierz forsę i w nogi" - parodię filmów gangsterskich. W tym filmie Allen zaczął rozwijać swój charakterystyczny styl podszyty autoironią i inteligentnym humorem.
W postać neurotycznego żydowskiego intelektualisty Allen wcielił się po raz pierwszy w filmie "Annie Hall" (1977). Kreację tę rozwinął m.in. w nagrodzonym Cezarem dla najlepszego filmu zagranicznego "Manhattanie" (1978). Lata 80. to związek Allena z Mią Farrow, którą do czasu rozstania obsadzał we wszystkich swoich filmach m.in. w "Seksie nocy letniej" (1982), "Purpurowej róży z Kairu" (1984), "Hannah i jej siostry" (1985).
Po raz ostatni para wspólnie pracowała nad filmem "Mężowie i żony" (1992) poruszającym tematykę rozwodu. Jego premiera odbyła się w atmosferze skandalu. Szeroko komentowany przez media romans Allena z adoptowaną córką Farrow, Soon-Yi Previn (którą później poślubił), doprowadził do ostatecznego rozejścia się pary. Nie obeszło się bez oskarżeń o molestowanie, a także sądowego zakazu widywania dzieci przez Allena.
W środku batalii sądowych twórca powrócił do lżejszego repertuaru. W 1993 r. wyreżyserował komedię "Tajemnica morderstwa na Manhattanie" potem "Strzały na Broadwayu" (1994), "Jej wysokość Afrodyta" (1995), "Wszyscy mówią: kocham cię" (1996) "Przejrzeć Harry'ego" (1997), "Celebrity" (1998).
Nieznane oblicze Woody'ego Allena poznamy pod koniec grudnia, kiedy sławny reżyser zagra na klarnecie występując ze swym zespołem jazzowym w centrum artystycznym Fabryka Trzciny. Występ w Warszawie The Woody Allen New Orleans Jazz Band będzie częścią grudniowego tournee zespołu po europejskich miastach. Strona internetowa Woody'ego Allena podaje, że warszawski koncert odbędzie się 31 grudnia.
Allen, zafascynowany jazzem, jeszcze w młodości sprawił sobie saksofon i nauczył się na nim grać, wkrótce jednak przerzucił się na klarnet. Początkowo grał jedynie przy akompaniamencie płyt, potem w towarzystwie znajomych muzyków. Grają razem od ponad 20 lat co poniedziałek w nowojorskim klubie "Carlyle".
Niemal trzy tygodnie po warszawskim koncercie The Woody Allen New Orleans Jazz Band, do kin w Polsce wejdzie nowy film tego twórcy - "Wszystko gra". Tymczasem w ostatnich dniach Allen ogłosił tytuł swojego najnowszego filmu, do którego zdjęcia powstawały latem w Londynie, a premierę zaplanowano na lato przyszłego roku. Będzie on nosił tytuł "Scoop", a główną rolę zagra Scarlett Johansson. W "Scoop" pojawi się także sam Allen - zagra mężczyznę, który udaje ojca amerykańskiej studentki.