Wołyńskie archiwa UPA - otwarte
W 70. rocznicę wołyńskiego ludobójstwa na oficjalnej stronie ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego ukazał się komplet archiwalnych dokumentów dotyczących polsko-ukraińskiego konfliktu z czasów II wojny światowej (avr.org.ua) – ustaliło "Uważam Rze". Składają się one z materiałów OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) i UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) z lat 1942–1947.
29.07.2013 | aktual.: 29.07.2013 13:57
Archiwa zostały opublikowane przez ukraiński serwis "Elektroniczne Archiwum Ukraińskiego Ruchu Wyzwoleńczego". Znajdują się tam dokumenty, które pokazują m.in., co przywódcy UPA myśleli o ludobójstwie na Wołyniu.
Raporty UPA pochodzą z działań wojennych z regionów Chełmszczyzny, Wołynia, Galicji. Są w nich rozkazy i instrukcje, oficjalne stanowiska przywódców, wskazówki dotyczące postępowania z ludnością.
Zbrodnia wołyńska
70 lat temu na Wołyniu rozegrały się krwawe wydarzenia, które zostały dokonane przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej na żyjących na tych terenach Polakach.
11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanych ataków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Wykorzystano fakt, że ludność gromadziła się w niedzielę w kościołach - doszło do mordów w świątyniach, m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych.
W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło z rąk UPA i miejscowej ludności ukraińskiej około 100 tys. Polaków.
Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego życie straciło 10-12 tys. Ukraińców (w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej).