Wolontariusze zbiorą wspomnienia byłych więźniów Auschwitz
Ok. 70 wolontariuszy weźmie udział w
projekcie "Historia mówiona", który realizuje Międzynarodowe
Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) przy Państwowym
Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jego celem jest zebranie możliwie jak
największej liczby relacji byłych więźniów KL Auschwitz -
poinformował szef sekcji informacji MCEAH
Jacek Lech.
Wolontariusze odpowiedzieli na apel Centrum. Kierownik organizacyjny MCEAH Andrzej Kacorzyk powiedział, że zainteresowanie projektem przeszło najśmielsze oczekiwania. Wśród osób, które się zgłosiły są doktoranci, młodzi absolwenci uniwersyteckich wydziałów historii, dziennikarstwa i politologii - dodał.
Jacek Lech powiedział, że w pierwszej połowie czerwca wolontariusze przejdą szkolenie przygotowane przez specjalistów z muzeum Auschwitz, a następnie przystąpią do zbierania relacji. Każdy z nich będzie odpowiednio ukierunkowany przez historyków. Ich zadaniem będzie przede wszystkim uszczegółowianie relacji byłych więźniów, które już znajdują się w archiwach placówki, także o losy przed i powojenne.
Jeśli pojawi się możliwość przeprowadzenia wywiadu z osobą, która dotychczas nie składała relacji, wówczas zajmie się tym historyk muzeum Auschwitz. Jacek Lech powiedział, że program potrwa do wiosny 2008 r. Do tego czasu rocznie powinno zostać zebranych co najmniej 300 relacji. W przyszłości cały zebrany materiał zostanie zarchiwizowany. Zostanie także w odpowiedni sposób zindeksowany, tak, aby umożliwić z niego korzystanie pod kontem wybranego tematu. Niewykluczone, że część materiałów trafi do Internetu, na stronę muzeum.
Relacje, nagrywane w formie audio-wideo, byłyby swoistym testamentem tamtego pokolenia. Uzupełnią istniejący zbiór relacji przechowywanych w archiwum muzeum Auschwitz, staną się ważnym elementem lekcji muzealnych, a także będą kolejną próbą zrozumienia mechanizmów totalitarnego zniewolenia i dehumanizacji świata w czasach II wojny światowej - powiedział Bartosz Bartyzel z sekcji informacji MCEAH.
Wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Krystyna Oleksy poinformowała, że w archiwach placówki znajduje kilka tysięcy pisemnych relacji byłych więźniów. Dodatkowo w depozycie w Polskim Radiu Katowice znajduje się ok. 1,2 tys. relacji.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście powołali byli więźniowie 27 stycznia 2005 r., podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Formalnie powołał je do życia pod koniec maja ubiegłego roku minister kultury. Centrum ma na celu przede wszystkim przekazywać młodszym pokoleniom pamięci o ofiarach Auschwitz i holokaustu.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. a KL Auschwitz II-Birkenau dwa lata później. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 mln osób. Zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.